PODGORICA, Centralno-evropska kompanija (CEAC), većinski vlasnik Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP), ponudila je predstavnicima crnogorske Vlade da do kraja juna zamrzne tužbu protiv države i njenih fondova.
Ovom tužbom se, zbog navodno pogrešno utvrđenih činjenica u postupku privatizacije KAP-a i nikšićkih Boksita, traži oko 350 miliona evra.
“Zamrzavanje tužbe omogućilo bi da sa Vladom do sredine godine razmotrimo mogućnost da postignemo zajedničko rješenje na obostrano zadovoljstvo i riješimo spor. Ponudili smo Vladi da okončamo prvu fazu pregovora o prevazilaženju krize u KAP-u i odmah krenemo sa drugom, jer od nas to očekuju bankari i takav scenario ujedno bi omogućio dugoročno rješenje za opstanak KAP-a”, pišu “Vijesti” pozivajući se na anonimnog pregovarača CEAC-a.
Predstavnici vladinog pregovaračkog tima su do sada bilo kakav konačan dogovor o spasavanju KAP-a uslovljavali automatskim povlačenjem višemilionske tužbe CEAC-a protiv države.
Paket državne pomoći za prevazilaženje krize i spasavanje KAP-a do sredine ove godine vrijedan je oko 30 miliona evra.
Oko 15 miliona evra odnosi se na dozvolu državnih kompanija Elektroprivrede Crne Gore i “Montenegrobonus” za isporuku struje i mazuta uz odloženo plaćanje, a KAP bi od stranih banaka trebalo da dobije novi kredit od oko 15 miliona koji bi mu omogućio nesmetano poslovanje najmanje do 30. juna.
Vlada traži da zauzvrat datim garancijima koje bi KAP-u omogućile da dobije novi kredit od stranih banaka, kompanija u korist države založi Preradu i akcije Rudnika boksita.
Od sredine prošle godine KAP je u velikim gubicima zbog globalne krize i drastičnog pada cijene aluminijuma na svjetskim tržištima.
Konzorcijum banaka, kojim koordinira Rajfajzen banka iz Beča, najavio je da će naredne sedmice odgovoriti da li će odobriti kreditnu podršku.
“Uslov svih uslova za novu kreditnu podršku je da CEAC i Vlada što prije stave potpis na prvu fazu pregovora i odmah krenu sa drugom. Kreditori traže jasno rješavanje pitanja struje za KAP, restrukturiranje biznisa i restrukturiranje dugova”, tvrdi sagovornik “Vijesti”.
Prema njegovim riječima, optimalno srednjeročno rješenje koje bi omogućilo restrukturiranje biznisa u naredne dvije godine podrazumijevalo bi rješavanje statusa i odlazak iz KAP-a i Rudnika boksita 40 do 50 odsto radnika od ukupno 3,85 hiljada koliko ih sada radi u te dvije kompanije.
Sagovorik lista navodi da bi u naredne dvije godine trebalo riješiti status 550 radnika prerađivačkih kapaciteta i oko hiljadu radnika u KAP-u gdje je trenutno zaposleno oko 2,1 hiljada.
U Boksitima je zaposleno oko 950 rudara i oko 130 radnika u građevini, a među rudarima je i 120 invalida rada.
“Boksiti su trenutno u većim problemima nego KAP. U Rusalovom rudniku u Kareliji u Rusiji 300 radnika proizvode godišnje tri miliona tona rude, a 950 radnika u Boksitima godišnje najviše mogu da proizvedu oko 650 hiljada tona”, objasnio je izvor “Vijesti”.