Zanimljive franšize koje dobro zarađuju

BEOGRAD, Donošenje hrane na kućnu adresu iz omiljenog restorana, zbrinjavanje djece, razmjena poklon kartica za novac ili izrada naočara za svačiji džep, četiri su zanimljive franšize koje u svijetu dobro zarađuju.
Kako prenosi internet stranica gdeinvestirati.com “GoWaiter” je servis u Sjedinjenim Američkim Državama koji mušterijama donosi na kućnu adresu jela iz omiljenih restorana, za manje od pet dolara i u roku od 45 do 55 minuta.
Prednost ove franšize je što neki restorani nemaju servis kućne dostave, pa je ovakav vid saradnje svojevrsna kooperacija.
Restorani-partneri dobijaju dodatnu reklamu i dodatnu zaradu, a mušterije ostaju zadovoljne.
Početna ulaganja za pokretanje “GoWaiter” franšize iznose od 18.000 evra.
Vlasniku franšize se plaća 13.000 evra, plus godišnji procenat od osam odsto.
Za sada postoji samo 12 prodatih franšiza u svijetu.
Franšiza podrazumijeva poslovni odnos u kojem jedna strana (davalac franšize) dodjeljuje drugoj strani (primaocu franšize) pravo da radi i prodaje proizvode i usluge koje je proizveo davalac franšize, u skladu sa njegovim uslovima poslovanja i pod zaštićenim komercijalnim imenom davaoca franšize.
Davalac franšize ulaže kapital, znanje i iskustvo, a primalac franšize daje svoj doprinos kroz inicijalno ulaganje kapitala, motivaciju i poslovno iskustvo na različitim tržištima.
“Guard-a-Kid” franšiza pokazala se veoma uspješnom od samog starta, jer je čovječanstvo puno zabrinutih roditelja, a sigurnost djece nema cijenu.
Ovo je posebno izraženo u SAD, gdje jedno dijete nestane svakih četrdeset sekundi.
Dijete pod zaštitom ima svoj ID – identifikacioni paket, koji se šalje roditeljima, policiji i agencijama u slučaju nestanka ili drugog nesrećnog slučaja.
Paket pored osnovnih informacija sadrži i otiske svih deset prstiju.
Sa druge strane, dijete nosi sa sobom privezak za ključeve, usb priključak, stik ili zviždaljku koja služi kao alarm.
“Guard-a-Kid” posluje od 2005. i ima preko 150 franšiznih ugovora u 11 zemalja.
“NYS Collection” nudi moderne naočari za sunce po niskim cijenama.
Marke proizvođača nisu jako poznate, ne izdvajaju velika sredstva za marketing, pa samim tim i koštaju dosta manje, par naočara u prosjeku 25 dolara.
Za ulazak u ovaj franšizni biznis potrebno je od 3.500 dolara, dok se davaocu franšize plaća 25.000 dolara, plus godišnjih pet odsto.
Za sada ukupno postoji 25 ovakvih franšiznih ugovora, i svi posluju u SAD.
Poklon čestitke nisu baš rasprostranjene u Srbiji, ali je u svijetu uobičajeno da se, umjesto poklona, dobije poklon kartica na određeni iznos.
“Gift Card Monkey” pruža mogućnost razmjene neželjenih ili neiskorišćenih poklon kartica u zamjenu za novac.
Iznos koji će “Gift Card Monkey” isplatiti prodavcu kartice zavisi od prirode poklona i može biti sve do 95 odsto vrijednosti naznačene na kartici.
Sa druge strane, “Gift Card Monkey” prodaje kupljene kartice sa određenim popustom, naravno većim od kupovne vrijednosti.
Početna investicija iznosi 1.900 dolara i vlasnik još nije sklopio ni jedan franšizni ugovor.
Nasuprot tome, “McDonald's”, “Hampton Hoteli” i “Subway”, koji u svojoj ponudi ima sendviče dugačke 30 i 15 centimetara, su među 10 najisplativijih franšiza u svijetu, prenose agencije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts