BERLIN, Ekonomija u bivšoj Istočnoj Njemačkoj će narednih godina jačati sporije nego na razvijenijem zapadu zemlje i možda nikada neće sasvim uhvatiti korak s njom, izjavio je direktor vodećeg njemačkog Istraživačkog ekonomskog instituta (IWH) Ulrih Blum.
Gotovo 20 godina od ujedinjenja Njemačke najveći dio ekonomije na istoku zemlje otklonio je teškoće iz komunističke prošlosti, djelimično zahvaljujući više od bilion evra transfera državnih finansija sa zapada. Ekonomska proizvodnja po stanovniku, međutim, i dalje uporno zaostaje za zapadom, dok je stopa nazaposlenosti visoka.
“Berlin je bio ekonomski neuspješan. Da je taj grad imao ekonomsku snagu grada kao što je Minhen on bi mogao podsticati cio okolni region. Sve dok Berlin ne uspijeva da preuzme ulogu glavnog grada s ekonomske tačke gledišta, istok će imati manje šanse da sustigne zapad”, rekao je Blum, koji obavlja i funkciju savjetnika u njemačkoj saveznoj vladi.
Ovaj ugledni ekonomista je ukazao da na istoku Njemačke nema dovoljno velikih gradova i firmi, što je glavni preduslov za razvoj. Zbog toga Berlin, pritisnut dugovima koji premašuju 60 milijardi evra, ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti među velikim njemačkim gradovima i teško uspijeva da privuče kompanije koje su Njemačku učinile najvećim svjetskim izvoznikom robe tokom većeg dijela protekle decenije.
“Ekonomija istočne Njemačke je za oko trećinu manje zavisna od izvoza od zapadne s obzirom na to da je više fokusirana na proizvodnju poluproizvoda i usluge”, rekao je Blum.
Jedina korist koju je istok izvukao od takve strukture svoje ekonomije bila je ta da je ona bila manje pogođena tokom globalne ekonomske krize kada je njemačka privreda oslabila za oko pet odsto.
“Ekonomija na istoku će, međutim, takođe imati i manje koristi od oporavka globalne tražnje”, ukazao je Blum.
Prema prognozi IWH istočnonjemačka ekonomija će ove godine ojačati 1,5 odsto, zahvaljujući tome što će državni stimulativni paketi podstaći sektor građevinarstva i što će ojačati sektor usluga. Zapadnonjemačka ekonomija će prema istoj prognozi porasti dva odsto, jer će oživljavanje strane potražnje povećati industrijske porudžbine i proizvodnju. Nedavni podaci govore da je njemačka trgovina sa svijetom povećana u maju, dok je industrijska proizvodnja skočila više nego što su ekonomisti očekivali.
“Istočnonjemački oporavak će biti 0,3 do 0,4 procentna poena slabiji nego zapadnonjemački u narednom kratkoročnom periodu”, rekao je Blum.
Cilj savezne vlade je da istočne njemačke pokrajine dostignu najsiromašnije zapadne do kraja 2019. godine kada ističe primjena specijalnog paketa pomoći istočnim regionima poznatog kao “Pakt solidarnosti”. Neuspjeh u izjednačavanju ekonomija istoka i zapada mogao bi pojačati političke tenzije u Njemačkoj.
Prognoza privrednog rasta za 2009. godinu
+1,5% – istočnonjemačka ekonomija
+2,0% – zapadnonjemačka ekonomija
Problemi s radnom snagom
Istočna Njemačka će se ubrzo susresti s još jednim ozbiljnim izazovom – nedostatkom obučenih radnika, jer više starijih radnika odlazi u penziju nego što se zapošljava mladih.
“Postoje dva rješenja za taj problem – smanjenje broja mladih koji napuštaju školovanje i povećavanje plata u budućnosti”, ukazao je Ulrih Blum.
Njemačka se suočava i sa problemom migracije, jer mnogi stanovnici na istoku zemlje u potrazi za boljim životom i poslom odlaze na zapad.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.