SARAJEVO, Zaposleni u šest institucija BiH stupili su danas u 11.00 časova u dvočasovni štrajk upozorenja nezadovoljni određenim rješenjima u Zakonu o platama i naknadama u institucijama BiH, rekao je predsjednik reprezentativnog sindikata institucija BiH Neđo Đurđić.
U štrajku upozorenja ne učestvuje svih 12 000 zaposlenih, već samo oni kojima to zakon omogućava.
“Imamo specifične institucije kao što su Agencija za istrage i zaštitu (Sipa) ili vojska kojima zakon ne dozvoljava da štrajkuju”, rekao je Đurđić.
On je naveo da Sindikat traži ravnopravan tretman u formiranju plata u odnosu na druge nivoe vlasti u BiH, te zaštitu egzistencijalnog minimuma najugroženije kategorije zaposlenih u institucijama BiH – policajci, vojska i drugi.
Sindikat traži donošenje podzakonskih akata u roku od mjesec dana i zaštitu prava na porod i materinstvo, jer su sada porodiljama zaposlenim u institucijama BiH plate na porodiljskom odsustvu drastično smanjene.
Napominjući da je ovo prvi štrajk zaposlenih u državnoj upravi, Đurđić je rekao da je tromjesečna primjena Zakonu o platama i naknadama u institucijama BiH pokazala u praksi, na konkretnim primjerima, da on nije obezbijedio pravičnost u određivanju plata i da u mnogim bitnim elementima ne odgovara zadacima aktuelnog trenutka.
“Zbog nedostataka, ovaj zakon će u svojoj primjeni imati trajno štetno dejstvo po zaposlene, institucije, državu i građane BiH”, upozorio je Đurđić.
On je napomenuo da je dvočasovna obustava na radnim mjestima prva i najblaža faza štrajka koji će trajati mjesec dana i da će ukoliko u ovom roku ne dođe do pregovora sa poslodavcem ili iznalaženja kompromisa, protest prerasti u generalni ili opšti štrajk u skladu sa zakonom.
On je potvrdio da je formirana komisija u kojoj su ministri finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, bezbjednosti Tarik Sadović i pravde Bariša Čolak i koaj bi trebalo da riješi ovaj problem.
“Sindikat pravno-formalno o tome nije obaviješten i nismo pozvani da uspostavimo kontakt sa njima. Reprezentativni sindikat se nada da će doći do pregovora”, rekao je Đurđić.
On je naglasio da je poslodavac, odbijanjem dijaloga, primorao i gurnuo sindikat u ovaj štrajk čime je na sebe preuzeo sve posljedice i štete koje mogu nastati.
“Sindikat će istog momenta kad poslodavac stupi u tripartitni dijalog obustaviti štrajk”, rekao je Đurđić.
U štrajk su stupili zaposleni u Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/, Miistarstvu odbrane BiH, Agenciji za rad i zapošljavanje, CIPS-u, MAK-u i Pravobranilaštvu BiH.