ZVORNIK, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Ranka Mišić smatra da je za republičku i opštinske vlasti veliki izazov kako da nađu rješenje da zaposle oko 150 000 nezaposlenih radnika u RS.
“Poslodavci, znajući da trenutno u RS ima oko 150 000 nezaposlenih radnika, značajno koriste to stanje i plaćaju radnicima mjesečno po 200, 300 KM, što je ispod svake realnosti”, rekla je Mišićeva novinarima u Zvorniku.
Ona je naglasila da poslodavci, ukoliko neko od radnika traži svoja zakonom zagarantovana prava, prijete otkazima, jer imaju dovoljno radne snage na tržištu, koju mogu da, upravo zbog velike nezaposlenosti, ucjenjuju.
Mišićeva je, u pauzi sastanka sa sindikalnim aktivistima zvorničkog područja, na kojem je raspravljano o radnoj verziji Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS, rekla da je pozicija većeg broja zaposlenih radnika veoma loša zbog niskih plata, neuplaćivanja doprinosa, neovjeravanja zdravstvenih knjižica, kao i sindikalnih sloboda.
Govoreći o radnoj verziji zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, Mišićeva je rekla da je ona sa stanovišta Sindikata neprihvatljiva.
“Produženje radnog vijeka na 65 godina života da bi otišao u punu penziju, bez obzira što radnik ima 40 godina staža, nedopustivo je za Sindikat”, rekla je Mišićeva i naglasila da je 40 godina staža za punu penziju dominantan zahtjev Sindikata, od koga neće odustati.
Prema njenim riječima, nije u redu ni to da radniku bude umanjena penzija za jedan odsto za svaku godinu života, koja mu nedostaje do navršenih 65 godina života.
“Sindikat smatra da radnik koji radi u privredi, a ima 62, 63 ili 64 godine života, ne može postići odgovarajuću produktivnost, jer mu je u tim godinama biološki, protiv njegove volje, ograničena sposobnost privređivanja”, rekla je Mišićeva.
Ona je naglasila da je ova generacija upropaštena ratnim dešavanjima, različitim oblicima seoba, nepravilnom privatizacijom i drugim problemima, sa kojima se suočavala u traženju raznih mogućnosti da obezbijedi sebi egzistenciju i istakla da i o tome treba voditi računa prije usvajanja ovog zakona.