ZVORNIK, Direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske (RS) Zoran Tepić izjavio je danas u Zvorniku da je posredstvom ovog fonda za tri godine ukupno zaposleno oko tri hiljade lica sa invaliditetom.
Tepić je na konferenciji za novinare rekao da je, koristeći povoljnosti Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida RS, posredstvom Fonda u ličnim kontaktima sa invalidima i putem nagrađivanja po osnovu ovog zakona, zaposleno 920 invalida, dok oko 500 lica sa invaliditetom koristi povrat uplaćenih sredstava na plate, što je olakšica koju imaju lica sa invaliditetom.
On je na prezentaciji zakonskih mogućnosti za zapošljavanje osoba sa invaliditetom u RS rekao da u regiji Birač, koja obuhvata opštine Zvornik, Srebrenica, Milići, Osmaci, Vlasenica, Šekovići i Bratunac, zaposleno malo lica sa invaliditetom i izrazio nadu da će se povećati zaposlenost invalidnih lica nakon upoznavanja poslodavaca i invalida koje povoljnosti nudi ovaj zakon u zapošljavanju ove ciljne grupe.
Tepić je dodao da u RS ima oko 90 000 invalida, od kojih je 50 000 ratnih vojnih invalida.
Rukovodilac Odjeljenja za rad i zapošljavanje pri Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS Rajko Kličković istakao je da RS ima odgovarajući zakonski okvir, koji je usaglašen sa međunarodnim standardima, a odnosi se na zapošljavanje invalida.
Podsjećajući da je ovaj zakon donesen 2004. godine, Kličković je rekao da je do sada dva puta pretrpio izmjene i dopune, s ciljem poboljšanja kvaliteta zakonskih rješenja.
“Osnovna karakteristika Zakona je da ne pravi razliku između invalida u pogledu uzroka, načina i vremena nastajanja invalidnosti”, rekao je Kličković i dodao da Zakon karakteriše jednakost svih invalida, te njihovo stimulativno i obavezno zapošljavanje.
On je pojasnio da obavezno zapošljavanje predviđa zapošljavanje u preduzećima, zaštitnim radionicama i radnim centrima, koji se osnivaju isključivo za tu namjenu.
Kličković je naglasio da je zabrinjavajuće što nema dovoljno inicijative kod poslodavaca, a ni kod invalidnih lica da koriste sve pogodnosti koje daje ovaj zakon.
Predstavnik međunarodne organizacije “Mersi kor” Mirza Jašarević naglasio je da u RS postoji kvalitetan Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, sposobljavanju i zapopšljavanju invalida, za razliku od Federacije BiH, koja uopšte nema ovog zakona.
“Prezentacijom ovog zakona nastojim da približimo povoljnosti kod zapošljavanja invalida, a samim tim da upoznamo poslodavce koje im povoljnosti nudi zakon kod zapošljavanja invalidnih lica”, rekao je Jašarević.
On je izrazio razočarenje što je, od oko stotinu pozvanih poslodavaca sa regije Birač, na prezenaciju došao zabrinjavajuće mali broj.
Prezentacija, na kojoj su govorili i predstavnici Zavoda za zapošljavanje RS Đorđe Marčeta i Koordinacionog odbora invalidskih organizacija RS Zoran Dobraš, provedena je u okviru Projekta “Podrška socioekonomskoj reintegraciji žrtava mina kroz otvaranje radnih mjesta u zajednicama sa značajnim stepenom manjinskog povratka”, koju finsnira Evropska unija.
Sufinansijeri su Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida RS, Ministarstvo rada i socijalne politike Federacije BiH i “Hipo Alpe Adria banka”.