PODGORICA, Potreba za radnom snagom i zapošljavanjem biće ove godine 30 odsto veća u odnosu na prošlu, predviđaju u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore.
Biće, kako očekuju, povećani i obuka zaposlenih i ulaganje u ljudski kapital.
Najava da će poslodavci u ovoj godini zaposliti više od 11.000 radnika, rezultat su istraživanja koje je sproveo ZZCG na uzorku od 1.470 poslodavaca, a obuhvatilo je oko 47 odsto zaposlenih.
U Zavodu smatraju da je ovo jedan od pokazatelja da Crna Gora polako izlazi iz krize.
Od svih anketiranih poslodavaca, među kojima su i neka velika preduzeća, njih 18 odsto reklo je da ima višak radne snage.
– To je jedan odsto više nego u 2009. godini, a gotovo deset odsto u odnosu na 2008 – rekao je savjetnik direktora ZZCG, Goran Šćepanović.
Ti podaci, kako je dodao, potvrđuju da je u prošloj godini bila izražena kriza zapošljavanja, odnosno da je i dalje značajan broj poslodavaca opterećen viškovima zaposlenih.
Anketa sprovedena u novembru u svim opštinama u Crnoj Gori pokazala je da je situacija na tržištu rada i dalje složena i kompleksna.
Strukturni debalansi između ponude i tražnje radne snage ne samo da se ne smanjuju, smatraju u Zavodu, već se povećavaju i usložnjavaju. Upisna politika se sporo mijenja i nezaposlenost dobija nove dimenzije i karakteristike, od kojih je najnepovoljnije to da ubrzano raste nezaposlenost visokoobrazovanih.
Ekonomska kriza negativno je uticala na zapošljavanje, tražnja za radnom snagom je mala i to ide sporo, a problemi preduzeća doveli su do otpuštanja zaposlenih.
Problem za čitav sistem je što nekih zanimanja ima previše, a s druge strane i dalje postoje deficitarna zanimanja, pokazalo je istraživanje.
Najveći deficit je u državnoj upravi i odbrani, obrazovanju i trgovini i građevinarstvu. Nema dovoljno radnika sa sedmim stepenom obrazovanja, a oni čine gotovo 40 odsto deficitarnih izvršilaca.
Generalni sekretar Saveza sindikata Crne Gore Zoran Masoničić, smatra da je podatak da zaposlenih na neodređeno ima 83 odsto, predstavlja visok stepen kad se uporedi sa zemljama regiona.
Ostatak od oko 30.000 koji su zaposleni na određeno vrijeme govori da su poslodavci u prethodnom periodu zapošljavali samo na određeno, a to je nešto o čemu je SSCG više puta razgovarao sa poslodavcima.
Prema njegovim riječima, postoji polna diskriminacija prilikom zapošljavanja, iako je istraživanje pokazalo da poslodavci ne prave razlike. On smatra da poslodavci radije zapošljavaju žene nego muškarce.
– Veliki problem je što ljudi preko 50 godina danas teško nalaze posao – smatra Masoničić.
Generalni sekretar Unije poslodavaca, Vladimir Čurović, smatra da je nedostatak što se rezultati ovakvih istraživanja ne koriste dovoljno.
– Pitanje je koliko se upisna politika određuje prema ovom i sličnim istraživanjima, pa onda imamo situaciju da ZZCG pegla greške koje je napravio obrazovni sistem – kazao je Čurović.
On smatra da je problem da u budućnosti preduzeća neće moći naći radnike, jer će svi biti obrazovani za direktore.
– Imamo podatke da radnici koji rade na određeno imaju bolje rezultate nego oni koji imaju ugovor na neodređeno – kazao je Čurović.
Regionalno
Menadžer Centra za ljudske resurse Zavoda za zapošljavanje, Nada Radovanić, kaže da pripremaju i regionalne ankete koje treba da obezbjede detaljnije informacije za svoje područje. Novosti