PRIJEDOR,Sveto Karanović u naselju Stari voćnjak kod Prijedora proizvodi betonsku i drvenu ambalažu, a u svom pogonu koji svake godine proširuje, zaposlio je čak 15 radnika, među kojima i 11 invalidnih lica.
Kaže da, iako je invalid i izbjeglica iz okoline Sanskog Mosta, nije želio da bude na grbači porodici ni društvu, već se odlučio za pokretanje vlastitog biznisa.
“Znao sam kroz kakve muke prolaze ti ljudi jer sam i sam invalid i dobro znam koliko je teško doći do posla. Dugo sam razmišljao i odlučio da sam pokrenem proizvodnju betonskih elemenata i drvene ambalaže. To je posao koji svakako mogu raditi invalidi. Tako sam pomogao i sebi, ali i odlučio da u svom pogonu zaposlim lica sa invaliditetom. Sada ih trenutno u mojoj firmi ZG ‘Karanović’ ima 11. Proizvodnju planiram proširiti jer mi je krenulo pa gro svojih proizvoda plasiram na ino-tržište”, priča Karanović.
Pojašnjava da je do svega što sada posjeduje došao zahvaljujući povoljnostima koje je invalidima ponudio Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske.
“Zahvalan sam im na tome jer sam često u mogućnosti da zapošljavanjem invalidnih lica dobijem određenu vrstu stimulativnih sredstava”, govori Karanović.
Dušan Zavišić, visokokvalifikovani rukovalac tračnom pilom, kao invalid je došao do posla u Karanovićevom pogonu u Starom voćnjaku.
“Proizvodimo daščice za proizvodnju parketa i taj asortiman kompletno plasiramo u inostranstvo, a na domaće tržište plasiramo i betonsku ambalažu i galanteriju”, kaže Zavišić.
Smatra da je imao sreće da kod Karanovića dobije posao, a plata je redovna i sve obaveze su izmirene.
“Počeo sam da radim odmah poslije rata, a do sada sam promijenio šest radnih mjesta. Invalidna lica teško dolaze do posla, a i kada se zaposle, poslodavci ih se nastoje riješiti. Jedanaest invalida zaposlenih u ZG “Karanović” imaju sreće što su upravo našli posao u ovom pogonu. Gazda nam je takođe invalidno lice i nastoji stvoriti najbolje uslove u svom pogonu kako bi nam olakšao rad”, tvrdi Zavišić.
Sveto Karanović kaže da sve što u svom pogonu zaradi, uz isplatu plata radnicima i ostalih obaveza, nastoji da usmjeri u proširenje proizvodnje.
“Drugi poslodavci od profita prave velelepne kuće i bazene, a ja s porodicom živim skromno”, govori on.
Nada se da će uskoro postati i vlasnik certifikata ISO standarda, kako bi započeo proizvodnju drvenih paleta takođe za strane kupce.
Karanović smatra da je jedina prepreka za brži razvoj njegove firme činjenica da još nisu riješeni imovinski odnosi između izbjeglica kojima su za izgradnju objekata dodijeljene parcele u Starom voćnjaku u selu Gornji Garevci, i pravnih sljedbenika nekadašnje prijedorske Zemljoradničke zadruge “Agrounija” koja je prije rata gazdovala tim zemljištem.
U Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje RS kažu da je Sveto Karanović jedan od onih poslodavaca koji koristi povoljnosti koje se odnose na stimulaciju pri zapošljavanju invalidnih lica.
U posljednje vrijeme, tvrde u Fondu, korisnicima tih pogodnosti u RS je dodijeljeno 186.000 KM, a do posla je na ovaj način došlo 40 invalida, od čega su 14 njih s područja prijedorske opštine.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.