SARAJEVO, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom FBiH mogao bi u ovom mjesecu stupiti na snagu čime će prvi put u FBiH biti sistemski riješeno zapošljavanje invalidnih osoba.
Prema ovom zakonu, do kraja ove godine državni organi i organi pravosuđa, lokalne uprave, javne službe, ustanove, fondovi i preduzeća dužni su uposliti najmanje jednu invalidnu osobu na 39 zaposlenih, a taj odnos se smanjuje do kraja 2013. godine kada se jedna invalidna osoba zapošljava na 16 zaposlenih.
Izmir Hadžiavdić, sekretar Doma naroda Parlamenta FBiH, kazao je da je usaglašen tekst zakona nakon što je prije nekoliko mjeseci Predstavnički dom odobrio zakon pri tome usvojivši amandman o zaštitnim radionicama, odnosno firmama koje zapošljavaju osobe s teškim invaliditetom, što nije usvojio Dom naroda.
“Komisija je jednoglasno donijela odluku da se prihvata amandman. On je modificiran. Predviđa se da zaštitne radionice imaju pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost (PDV) kojeg bi refundirao fond. Dakle, to bi bilo refundiranje. Ovu odluku trebaju izglasati oba doma Parlamenta i onda će zakon biti objavljen. To bi se moglo desiti vrlo brzo, u oktobru”, dodao je Hadžiavdić.
Iako je Vlada FBiH Prijedlog zakona usvojila u januaru, istakao je da zakon nije mijenjan, a time ni rokovi za zapošljavanje, te da su iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH rekli da neće biti problem ako ostanu rokovi koji su bili predviđeni.
Dodao je da će odmah po stupanju zakona na snagu biti stvoreni uslovi i za osnivanje fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom koji je predviđen zakonom.
Safet Softić, ptredsjedavajući Predstavničkog doma, rekao je da bi ove sedmice zakon trebao biti na dnevnom redu.
Po zakonu, oni koji ne ispune obavezu zapošljavanja, dužni su mjesečno fondu uplatiti 25 odsto prosječne plate u FBiH za svaku osobu sa invaliditetom koju su bili dužni zaposlili, a oni subjekti na koje se ne odnosi ova obaveza uplaćuju 0,5 odsto bruto plaće svih zaposlenih osim ako i sami zapošljavaju invalidne osobe.
Fikret Zuko, predstavnik Saveza organizacija osoba sa invaliditetom FBiH i predsjednik Saveza slijepih FBiH koje je ranije protestima tražilo i rješavanje probema nezaposlenosti, nije zadovoljan što je ostao amandman jer smatra da pitanje povrata poreza na dodanu vrijednost treba riješiti zakonom o PDV-u. Istakao je da mu je pak drago što je zakon usaglašen jer je to mnogo bolje nego da ga nema nikako.
“Zaštitne radionice treba osloboditi ili im umanjiti PDV. Ne treba fond da refundira jer će tako umjesto za zapošljavanje i rehabilitaciju novac trošiti na PDV. Međutim, ovo je prvi put da će u FBiH biti sistemski riješeno zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Zakon je predvidio zapošljavanje osoba od 60 odsto invalidnosti pa naviše. Do sada su invalidne osobe zapošljavane ako iskrsne neki projekat na godinu dana ili mi ubjeđujemo poslodavce”, dodao je Zuko. Napomenuo je da je zapošljavanje invalida sistemski riješeno u RS, te da se “ni tamo ne refundira iz fonda”. Nezavisne
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Interesu je me kakvo je stanje u Republici Srpskoj,da li postoji Zakon o zaposljavanju osoba sa invaliditetom.Ja sam dijabeticar,imam 26 godina i nailazim na ne razumijevanje,tako da se samo zbog toga nigdje nisam zaposlila.Hvala