BERLIN, Njemačka je usvojila novi zakon na osnovu koga će vrhunski rukovodioci u vodećoj evropskoj ekonomiji snositi znatno veću odgovornost za poslovni uspjeh kompanija koje vode nego do sada, prenosi Radio “Dojče vele”.
Zakon je izazvao, kako navodi “Dojče vele”, veoma oštar protest uticajnog rukovodilačkog lobija u njemačkoj industriji i finansijskom sektoru.
Privrednim rukovodiocima je naročito zasmetala odredba iz novog zakona koja predviđa da oni iz sopstvene zarade pokriju, sa najmanje deset odsto, eventualne gubitike kompanija kojima rukovode.
Menadžere nije zadovoljilo ni to što prema odredbama istog zakona suma koja može biti oduzeta od njihove zarade, ukoliko firme koje oni vode imaju gubitke, ne može premašiti nivo plate koju su ostvarili u periodu od 18 mjeseci.
Prema odredbama novog njemačkog zakona, članovi upravnih odbora domaćih kompanija neće u buduće moći istovremeno da budu i u nadzornim savjetima svojih firmi, što je do sada bio čest slučaj.
Njemačka ministarka pravde Brigita Cipris je izjavila, povodom usvajanja novog zakona o zaradama i obavezama vrhunskih menadžera, da je taj dokument bio potreban zbog lekcija naučenih u periodu tekuće finansijske krize.
“Mi smo izvukli pouke iz finansijske krize”, kazala je Ciprisova uz opasku da je baš loš sistem nagrađivanja vrhunskih privrednih rukovodilaca bio jedan od bitnih razloga izbijanja ekonomske krize.
Ciprisova je rekla da u potpunosti prihvata i zakonsku odredbu o finansijskoj odgovornosti rukovodilaca, uprkos njihovom oštrom protivljenju.
U Njemačkoj je, inače, prošle godine povedena oštra kampanja protiv uticajnih rukovodilaca u domaćim bankama i moćnim industrijskim gigantima zbog prakse da dobijaju ogromne godišnje bonuse (dodatke) na ionako astronomski visoke plate.
Jedan od najkritikovanijih je bio i šef uticajne “Đoče banke” Jozef Akerman. On je osim redovne plate bio, već u dužem periodu, “pretplaćen” na godišnji bonus veći od deset miliona evra.
Akerman je na kraju, zbog ogromnog pritiska javnosti, ali i vlade kancelarke Angele Merkel, bio prinuđen da se u potpunosti odrekne bonusa. Izjavio je da će u narednom razdoboju raditi “isključivo za platu”.
Primer Akermana sljedili su i neki drugi njemački menadžeri od kojih su mnogi uzimali visoke bonuse iako su njihove kompanije, prema tvrdnjama vladinih zvaničnika, grcale u gubicima.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.