Zašto evropske institucije imaju lošu reklamu

BRISEL,  Samoreklamiranje institucija Evropske unije je loše: bilo da pogledate predstavljanje putem Interneta, brošura ili jednostavno vrlo loše napravljen logo pojedinih organizacija, javio je Dojče vele.
 
Evropske institucije kao da se nadmeću koja će biti lošija u komunikaciji s javnošću. Novinari koji izvještavaju iz Brisela već godinama upozoravaju da bi promocija trebalo da bude prepuštena pravim i profesionalnim stručnjacima.
Na primjer, Opšta uprava za poljoprivredu pri Evropskoj komisiji idućeg juna namjerava u EU da uvede novi zaštitni znak za pakovane bio-proizvode. Umjesto da se promovisanjem i oblikovanjem ovog posla bave profesionalni dizajneri, Komisija je raspisala konkurs za studente dizajna. Od 3.422 prijedloga izabrana su za finale tri – jedan dosadniji od drugog.
Upravo slabost na području kreativnosti vrlo jasno pokazuje političku komunikaciju Evropske unije. Ni činjenica da je prošla godina obilježena kao godina kreativnosti i inovacija nije ništa oko toga mogla da promijeni.
Sve što institucije Evropske unije trenutno prikazuju spoljnom svijetu ukazuje na poražavajući nedostatak kreativnosti. Vizuelni kvalitet veb stranica Evropskog savjeta, Komisije i Parlamenta toliko je skroman da je teško očekivati da će oduševiti građane za evropske ideale. Tek je krajem januara portal EU, europa.eu, dobio novi dizajn.
Isto vrijedi i za brojne brošure koje se nude u informacionim centrima EU u zemljama članicama i kandidatskim zemljama. Zato ne čudi da mnogi građani kažu da informacije o Evropskoj uniji često liče na letke nekog osiguravajućeg zavoda, a ne priliče jednoj ozbiljnoj i kreativnoj informativnoj kampanji.
Danas u Briselu priznaju da je holandski arhitekta Rem Kolhas imao pravo kada je još 2004. godine kritikovao Evropsku uniju zbog njenog “ikonografskog deficita”. Nakon što su 2005. godine Francuzi i Holanđani na referendumima odbacili Evropski ustav, potpredsjednica Evropske komisije Margot Valstrom pokrenula je akcioni plan tri D koji se zalagao za više demokratije, dijaloga i diskusija kao i on lajn forum na kojem bi građani raspravljali o Evropi.
Prema navodima jedne studije, ovim projektom nije ostvaren nijedan postavljeni cilj, što ne začuđuje. Naime, Valstromova je trebalo da pokupi savjete najboljih evropskih komunikacionih stručnjaka i dizajnera, dakle profesionalaca, koji vrlo dobro znaju kako da privuku pažnju ljudi i kako da ubijede građane da je Evropa važna. Postoji za to dovoljno razloga. Mir, blagostanje i bezbjednost ne “padaju s neba” već su i te kako djela i rezultati Evropske unije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts