NJUJORK, Devedesetih je Epl bila firma koja se dičila domaćom proizvodnjom, danas to više nije moguće.
Sve je počelo jednostavnim pitanjem koje je pokojnom Stivu Džobsu postavio američki predsjednik Barak Obama -” Šta bi trebalo da se desi da se ajfon proizvodi u Americi?”
Džobs je kratkim odgovorom načeo mnogo širu temu – savremene probleme američke privrede:” Ti se poslovi nikada neće vratiti kući”.
Evo četiri razloga zašto” Made in the USA” više nikada neće krasiti Epl proizvode kako ih opisuje Henri Blodžet za Biznis Insajder:
1. Većina dijelova za ajfon i ajped se proizvode u Kini, tako da ne bi imalo smisla sastavljati ih na drugom kraju svijeta i tako narušavati efikasan lanac proizvodnje. To bi takođe nepovoljno uticalo na fleksibilnost proizvodnje, odnosno na mogućnost jednostavne zamjene dobavljača istih dijelova.
2. Fabrike u Kini su danas mnogo veće i efikasnije od onih u Sjedinjenim Američkim Državama. Postavljene su tako da mogu otpuštati i nanovo zapošljavati hiljade” dok kažeš keks”. Zaposleni žive u spavaonicama uz fabrike i time moraju biti dostupni u svakom trenu.
3. U Kini danas postoji značajno veći broj kvalifikovanih inženjera nego u SAD-u, oni su sposobni graditi složene mašine, ali nemaju stepen” službenog” obrazovanja koji zahtjeva veću platu.
4. Radna snaga u Kini je štedljivija i” gladnija” posla od one u SAD-u.
Nema smisla praviti se da cijena proizvodnje koja povoljno utiče na profit Epla ne igra ulogu.
Dugotrajne posljedice su nestanak srednje klase u Americi što uništava privredu i onemogućava stvaranje proizvodnog ekosistema na sopstvenom tlu.
Proizvoditi ajfon u Kini košta $ 8 naspram 65 $ u Americi. Međutim to nije jedini razlog. Ono što je počelo kao želja za većom efikasnošću proizvodnje je rezultiralo potpunim micanjem ekosistema proizvodnje iz SAD-a u Kinu. Poslovni.hr
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Komunistička Kina se izrodila u najnesocijalističkiju zemlju na svijetu odnosno u moderno robovlasničko društvo. Kinezi se ne radjaju da bi živjeli nego da bi državi i kapitalistima stvarali profit proizvodeći najkonkurentniju robu za stanovnike cijelog svijeta kojem se opet ta roba dijeli skoro džabe. Život prosječnog Kineza nema više nikakvog smisla. Slabo su oni toga i svjesni jer im je nametnut tempo života u kojem oni uopšte nemaju vremena da razmišljaju o tome. Njihova svijest je potpuno uništena. Oni su samo karika u lancu ishrane aždaje koja se zove globalni liberalni kapitalizam (imperijalizam).