BRATUNAC, Zbog slabe kupovne moći stanovnika Bratunca samo u toku ove godine vlasnici su odjavili 86 privatnih trgovačkih, ugostiteljskih i zanatskih radnji.
Ovo je za “Glas Srpske” rekla viši stručni saradnik u Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti u Bratuncu Svetlinka Nikolić. Navodeći da su od tog broja trajno zatvorene 42 radnje, ona je kazala da se privatnici odlučuju na takav korak zbog teške ekonomske situacije u ovoj opštini.
– Vlasnici koji trajno zatvaraju svoje radnje navode da, zbog malog prometa, ne mogu da zarade za poreze i doprinose. Odobrenje za privremenu odjavu, koja je u trajanju od tri mjeseca do godinu, uglavnom uzimaju oni privatnici koji u tom periodu pokušavaju da izmire zaostale obaveze – rekla je Nikolić.
Dodajući da je među odjavljenim radnjama najviše zanatskih, i to 19, Nikolićeva je istakla da se privatni preduzetnici koji se bave tom djelatnošću žale da nemaju posla.
Milan Vidaković, vlasnik trgovačke radnje “Role”, koja se nalazi u centru Bratunca, rekao je da je promet robe znatno opao u ovoj godini.
– Mještani odavno kupuju samo ono što moraju. Dešava se da kupci traže samo dva-tri jajeta ili 100 grama viršli. Rijetki su kupci koji traže kvalitetnije i skuplje artikle – rekao je Vidaković, ističući da se u toj radnji, koja je prilično snabdjevena, uglavnom kupuju osnovne životne namirnice i higijenska sredstva.
On kaže da redovno izmiruje obaveze prema državi i da još uspijeva da obezbijedi novac za plate radnicima i očekuje da će se ekonomska situacija popraviti u idućoj godini.
Bratunčanin Slavko Gligorević kaže da živi od penzije i da odavno i ne pomišlja da kupi nešto više od osnovnih životnih potrepština.
– Važno je da su penzije redovne i da mogu mjesec preživjeti s tim primanjima. Kupujem osnovne namirnice, a ponekad meso, sokove i voće – rekao je Gligorević.
Privatnici
Nikolićeva kaže da u Bratuncu ima nekoliko poslovnih prostora u kojima su vlasnici pokušali da se bave nekim privatnim poslom, a koje sada nude u zakup.
– Na području Bratunca trenutno radi 150 trgovačkih radnji, 127 zanatskih i 59 ugostiteljskih – navela je Nikolićeva. Glas Srpske