BANJA LUKA, Urbanistički zavod RS Komisiji za hartije od vrijednosti RS (KHOV) dao je lažne podatke da su preduzeća “Urban-mont” d.o.o. iz Podgorice i “Urban-inko” d.o.o. iz Banje Luke pravna lica koja su povezana sa Zavodom i da su u vlasništvu Zavoda, iako su ona davno nepostojeća.
Prema tim lažnim podacima koje je Zavod dao KHOV poslije brisanja ovih firmi iz sudskog registra, Zavod je vlasnik “Urban-monta” Podgorica u procentu 100 odsto, a “Urban-inka” Banja Luka u procentu od 51 odsto.
Na veb sajtu KHOV-a datum posljednje promjene podataka emitenta Urbanistički zavod RS je 14. jun 2007. godine, a tada, prema podacima suda, “Urban inko” nije ni postojao.
Sudski administrator Osnovnog suda Banja Luka Miron Bjelovuk u dopisu “Glasu Srpske” navodi da je pravno lice pod nazivom “Urban-inko” d.o.o. brisano iz registra Rješenjem suda RL-59/03 od 10. maja 2004. godine.
– Prema registarskom ulošku, sjedište mu je bilo u Banjoj Luci, u ulici Save Mrkalja 16. Osnivači su bili “Urbanistički zavod” i Inženjerijska kooperativa “Inko” Beograd. Osnivački ulog bio je 5.300 KM u novcu i 4.700 KM u pravima. Za zastupanje je bio ovlašćen v. d. direktora Dragan Todorović – naveo je Bjelovuk.
V.d. direktora Ubranističkog zavoda Slaviša Lukić, koji je na toj funkciji odnedavno, kaže da ne zna kako je to moglo da se desi.
– Tačno je da ta preduzeća više ne postoje i da nisu povezana pravna lica sa Zavodom. Sljedećih dana ću poslati dopis KHOV i tražiti da se izbrišu ti netačni podaci – kaže Lukić.
Predsjednik KHOV-a Miodrag Jandrić kaže da je emitent dužan da da tačnu informaciju o značajnom događaju.
– Mi ćemo, ako to utvrdimo poslije provjere u sudu i kod emitenta, procesuirati Zavod i odgovorno lice zbog nedostavljanja podataka o značajnom događaju. Ako nakon osam dana o značajnom događaju KHOV nije obaviješten, mi u tom slučaju podnosimo prijave – kaže Jandrić.
On kaže da su za ovakve i slične prekršaje propisane kazne u iznosu od 10.000 do 50.000 KM jer se radi o veoma bitnim informacijama.
Stručnjak upućen u berzansko poslovanje objašnjava da emitent lažno prijavljuje povezana pravna lica najčešće zbog sticanja nezakonite finansijske dobiti.
– Lažno se prikazuje da je emitent vlasnik tog preduzeća za koje se podrazumijeva da ostaruje prihode. Neko će u tom slučaju da pomisli da si jači i bolji nego što jesi. Investitor može da kupi hartiju upravo zbog tog podatka – kaže on.
Posljednji podatak o firmi “Urban inko” d.o.o. Podgorica koji se može naći na internetu datira iz 2003. godine. Te godine ova firma osvojila je drugu nagradu u vrijednosti od 1.500 evra na konkursu grada Banje Luke za arhitektonsko rješenje parka “Petar Kočić”.
Inspektori Poreske uprave RS, krim-policije i UIO BiH kontrolišu poslovanje Urbanističkog zavoda RS, u kojem banjolučki biznismen Jovan Vidović ima 48,88 udjela.
Inspektori PURS trenutno kontrolišu poslovanje Vidovića kao fizičkog lica, te njegovih preduzeća “Beton gradnja”, “Autoservis centar”, “Kameni agregati”, “Audi centar”, “Cvjećar”, “Servis Vidović” i “Autokomerc VS”.
Istraga
Urbanistički zavod RS, od kada je njegov većinski vlasnik banjolučki biznismen Jovan Vidović, nije fakturisao više od milion KM za usluge koje je Zavod radio za druge Vidovićeve firme.
Izvor blizak istražnim organima RS i BiH koji rade kontrolu poslovanja Zavoda rekao je da su svi ti projekti rađeni ispod stvarne cijene, ali da ni po tako sniženim cijenama nisu fakturisani i plaćeni.
– Ovim je Urbanistički zavod RS Vidović oštetio za milion KM, a budžet za porez i PDV koji nije plaćen – rečeno je.
Vidović je, navedeno je, kao fizičko lice do uvođenja PDV-a prodao stanova u vrijednosti od 23 miliona maraka.
Lukić
V.d. direktora Urbanističkog zavoda RS Slaviša Lukić u dopisu “Glasu Srpske” naveo je da su u tekstu pod naslovom “Ne zna se gdje je nestalo uplaćenih 150.000 KM”, objavljenom u utorak, izneseni “netačni navodi”.
– Netačna je tvrdnja da u Zavodu niko ne zna šta je s tim novcem. Sredstva po ugovoru o izradi prostornog plana Livanjskog kantona su uplaćena na račun Zavoda – tvrdi Lukić.
U Vladi Livanjskog kantona “Glasu” je ranije rečeno da su njima u Urbanističkom zavodu potvrdili da nema uplata njihovih sredstava. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
KHBV kažnjava sa 10.000-50.000 KM za nedostavljanje ili lažno davanje podataka o značajnom događaju. A kako investitor da provjeri da je podatak netačan, kad ni sama KHBV o tome pojma nema? Ona preduzećima daje na slobodnu volju da objave sve ono što misle da treba, a ako neko drugi otkrije netačnost, KHBV će kazniti dotično preduzeće. Smiješno…
I ovaj anonimni stručnjak za berzansko poslovanje izjavi da se lažno prijavljuje vlasništvo u povezanim licima zbog sticanja nezakonite finansijske dobiti (?!). Pa valjda konsolidovani FI i služe da ne bi neko pomislio kako su jači nego što jesu… I zašto bi se podrazumijevalo da neko preduzeće u kojem si suvlasnik ostvaruje profit?
registar emitenata pri KHOV, je, manje vise, fiktivni registar koji ni na kakav nacin nije uskladjen sa sudskim registrom. a postoji i evidencija emitenata u centralnom registru. tu je nesto viska.
kad spomenu konsolidovane FI, probaj dobiti konsolidovane FI od elektroprivrede RS.
Dajte ljudi, pa ko jos vjeruje laprdanju o registru emitenata kod KHBV, to je jedna obicna neazurna baza podataka koja nicemu ne sluzi, sem za jandrine licne obracune.
Cuj mi bi sada svi trebali raditi jandrin posao pa ici loviti vjestice, a on bi ih onda selektivno, kao i do sada, kaznjavao u zavisnosti od dresa koji nose.
Jandro ne budi smijesan, koga je to KHBV ulovila, sem sto si najahao na Prastala iz licnih pobuda, koji nije kriv.
E elektroprivredine konsolidovane FI čuva g-đa Milekić u interesu SNSD, radi očuvanja kuhinje
registar emitenata KHOV treba ukinuti. to je neko iz KHOV htio da bude bitan pa izmislio obavezu da im privredna drustva dostavljaju bitne informacije. naravno to njima ne pada na pamet.
pa evo FI za birac zvornik cekamo vec drugi put odgadjaju. a ne zaboravimo, da sada u RS, informacijama o privrednim drustvima se bave sudovi, APIF, berza, KHOV i c. registar. ajde berza i registar i moraju da imaju nekakvu evidenciju zbog prirode posla, ali ako vec postoji APIF onda registar emitenata kod KHOV je APSOLUTNO nepotreban. da sam ja racunovodja u nekom AD, morao bih obavjestavati sve te institucije, umjesto da se formira jedinstvena baza o tome, na jednom mjestu, koja ce imati pravnu obavezu i odgovornost istinitosti upisanih podataka. jasno, za to treba preinaciti par zakona, ali to bi, impotentni jandric, trebao da radi po sluzbenoj duznosti, zajedno sa ostalim beskicmenjacima iz drzavne uprave. sta bi se postiglo? povecana efikasnost, pojednostavila bi se procedura, i investitori i javnost bi bili kvalitetnije informisani.
@offtopic
kad smo kod elektroprivrede, na konferenciji berze prosle godine su doveli nekog debila iz te iste ERS, koji veze nema niocemu osim o onom sto je napamet naucio iz instrukcija svog pretpostavljenog. bas bih volio da opet dodje.