– Dug „Boske“ sada veći nego prije pet godina kada su emitovali obveznice
– IRB naplatu traži i sudskim putem
BANJALUKA, Zbog neredovnog plaćanja obaveza po osnovu emitovanih obveznica dug Robne kuće „Boska“ prema Investiciono-razvojnoj banci (IRB) RS dostigao je 15,7 miliona KM, odnosno veći je za čak 700.000 nego što je bio u momentu kada je IRB kupila obveznice „Boske“ vrijedne 15 miliona KM.
Ovaj podatak otkrili su revizori u revizorskom izvještaju RK „Boska“ za prošlu godinu koji je objavljen na internet stranici Banjalučke berze.
U taj dug uračunato je, između ostalog, 15 miliona KM za emitovane obveznice „Boske“ 2011. godine, koje je kupio IRB RS, te 1.579.040 KM na ime zateznih kamata, jer, „Boska“ nije blagovremeno plaćala dospjele rate za emitovane obveznice.
“Ukupna obaveza po osnovu emisije obveznice (glavnice i kamate) prema IRB-u u iznosu od 15,7miliona KM na kraju prošle godine, bez obzira na značajne uplate od strane „Boske“ , veća je od početnog kredita koji je iznosio 15 miliona KM iz 2011. godine, kada je emisija obveznica izvršena“, navodi se u revizorskom izvještaju.
Revizori su upozorili da obaveze „Boske“ prema IRB-u mogu ugroziti stabilnost njenog poslovanja, te su skrenuli rukovodstvu robne kuće da mora preduzeti određene mjere na rješavanju ovog problema.
IRB RS je još prije nekoliko godina podnijela tužbu protiv RK „Boska“ zbog neredovnog plaćanja obaveza.
Većinski državni kapital „Boske“ je 2008. godine za tri miliona evra kupio konzorcijum srbijanskih kompanija „Zekstra grupa“ i „Delta Real Estate“ neposrednom pogodbom sa Vladom RS na čijem čelu je tada bio sadašnji predsjednik Milorad Dodik zbog čega je od početka ta privatizacija smatrana spornom. Tri godine kasnije kompanija Miroslava Miškovića izašla iz posla, prodajući svoj udio od 19,5 odsto firmi „Kaboss Pro“ iz Beograda.
CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Najbolje tako….Uzeti od drzave i ne vracati