BEOGRAD, Usklađivanje uredbe o konverziji zemljišta sa Zakonom o planiranju i izgradnji moglo bi da dovede do bankrota velikog broja preduzeća u Srbiji.
To bi značilo da bi se ta zemlja “bukvalno ponovo kupovala”, kaže predstavnik međunarodne konsultantske kuće za nekretnine “King Sturge” Nebojša Nešovanović.
Ukoliko bi se uredba uskladila sa Zakonom o planiranju i izgradnji, “broj preduzeća koji bi bankrotirao bi bio toliki da bi mogao da povuče čitavu privredu i finansijski sektor”, rekao je Nešovanović dodajući da je “bolje ići sa uredbom, koja možda nije u potpunosti u skladu sa zakonom, nego ubiti čitavu privredu”.
On je istakao da usklađivanje sa zakonom nije izvodljivo zato što bi posljedice bile veoma teške. “Zakon je propisao tu konverziju na jedan način, odnosno obračun naknade na jedan način, a uredba je doneta na drugi način”, rekao je Nešovanović objašnjavajući da bi veliki broj preduzeća momentalno bankrotirao, jer bi im država donijela dodatni dug.
On je kazao da Savjet za borbu protiv korupcije traži da se prizna vrijednost prava korišćenja zemljišta u momentu kupovine, odnosno vrijednost u knjigama na koliko je tada bila procjenjena. To bi, prema riječima Nešovanovića, značilo da bi se ta zemlja “bukvalno ponovo kupovala”.
Savjet za borbu protiv korupcije zatražio je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad gradjevinskim zemljištem.
Predsjednica tog savjeta Verica Barać je na nedavno ocijenila da je vladina uredba “nezakonita i neustavna”, jer Zakonom o planiranju i izgradnji nije propisano da su troškovi pribavljanja zemljišta jednaki cijeni kapitala i imovine preduzeća, kao što ta uredba predvidja.
Ona je upozorila da će država izgubiti na stotine miliona evra, a možda i na milijarde evra ukoliko bude primjenjena uredba, koja ne vodi računa ni o specifičnim namjenama zemljišta u Srbiji i opštoj svojini, već se o cjelokupnom zemljištu govori kao o građevinskom zemljištu, što prema njenim riječima, može dovesti do toga da “izgubimo sve luke u Srbiji”.
Član Savjeta Danilo Šuković tada je ukazao da prilikom privatizacije, odnosno prodaje preduzeća i odredjivanja njihove vrijednosti nije bila uračunavana vrijednost građevinskog zemljišta, odnosno da je ono “vrednovano s nulom”. “Ako je celo preduzeće kupljeno za 10 miliona evra, a ako zemljište vredi dva, onda po uredbi nema šta da se doplati”, rekao je Šuković. Tanjug
Komentariši