BANJALUKA , Tatjana Đurić, profesorica engleskog jezika, suočila se ovih dana sa neočekivanom preprekom na putu do toliko željenog stambenog kredita.Uprkos tome što ispunjava sve uslove, ova Banjalučanka, kao i mnogi drugi, ne može da podigne kredit, zbog problema s ovjerom hipoteka nastalih nakon uvođenja notarske službe. Od 11. marta, kad su krenuli s radom, notari odbijaju da stave zabilježbu na hipoteku u slučaju nedovršene zgrade, u strahu da bi svojom imovinom mogli platiti eventualni bankrot investitora.
Kako prenose iz banaka, problem svakog dana postaje sve alarmantniji, jer gotovo svih 70 odsto stanova koji se uzimaju na kredit uglavnom je tek u gradnji. Ukoliko se zadrži ovakvo stanje, tvrde trgovci nekretninama i građevinci, zahuktala građevinska operativa i investitori uskoro bi mogli pokleknuti jer gradnju uglavnom i finansiraju iz stambenih kredita svojih kupaca.
“Problem već osjećamo na terenu i uskoro bi mogli doći u svojevrsnu pat poziciju. Sada smo prinuđeni da se domišljamo na raznorazne načine i da pokušavamo premostiti ovaj problem”, žali se Ranko Milić, predsjednik Sekcije građevinarstva pri Privrednoj komori RS.
Suočeni sa neočekivanim problemom, građevinci i bankari dovijaju se raznoraznim prečicama kako bi omogućili da se krediti, ipak, mogu podizati. Neki investitori se snalaze i tako što kupcu pristaju biti garant kod banke dok se daljom izgradnjom objekta ne stvore uslovi za ovjeru hipoteke.
Srđan Šuput, direktor Komercijalne banke u Banjaluci, kaže da se zbog novih pravila došlo u situaciju da novac ne mogu plasirati u stambene kredite, iako imaju i novac i klijente.
“Činjenica je da se notari samo pridržavaju zakona, ali lično mislim da se nisu najbolje spremili i da je ranije trebalo sjesti za sto sa bankarima kako bi riješili problem. Jer, ovakvo stanje ne pogađa samo građane, kako se misli, već i privredu, pošto će i oni teže dolaziti do kredita”, smatra Šuput.
Ipak, ne očekuje se da bi ovaj problem mogao dovesti do rasta cijena nekretnina, mada će poremećaja na tržištu, kažu trgovci, sigurno biti. Prema mišljenju Branka Kovačevića, direktora Agencije za promet nekretninama “Horizont”, od novonastale situacije gube svi – i država i banke i, na kraju, kupci stanova.
“Ako se zadrži ovakvo stanje, na gubitku će biti čitav lanac koji je uključen u finansiranje i izgradnju stanova, uključujući i državu koja od toga ubire dobar porez. Zbog toga, vjerujem da će naći neki način da se ovaj problem premostiti”, smatra Kovačević. Nezavisne n.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.