BIJELJINA, Prečistač otpadnih voda u Velikoj Obarskoj, nedaleko od muljnih polja bijeljinske Šećerane vrijedan 7,3 miliona evra mogao bi biti završen 15 dana i pušten u probni rad, ali on je zbog nesporazuma Bijeljine i Uprave za indirektno oporezivanje u vezi naplate PDV-a blokiran mjesecima, rekao je za poslovni portal CAPITAL.ba Dragan Sarić direktor preduzeća „Higra“ koje je sa izgradnjom počelo 2013. godine.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH traži da Bijeljina plati PDV, a grad smatra da treba biti oslobođen jer se radi o međunarodnom finansiranju projekta.
Problem je što zaduživanje nije ratifikovano na nivou BiH, što je uslov da UIO nekog oslobodi plaćanja PDV-a.
„Već pet mjeseci na gradilištu se ništa ne dešava, jer nije uplaćen PDV u iznosu oko 700.000 KM. Projekat smo ugovorili na iznos od 7,3 miliova evra, bez PDV-a“, kaže Sarić.
On ističe da je „Higra“ ispoštovala ugovorene rokove od 14, 5 mjeseci, plus tri mjeseca probnog rada. Do opravdanog, kraćeg, zastoja radova došlo je samo tokom prošlogodišnjih majskih poplava kada je bio onemogućen pristup gradilištu.
Dinamiku radova ozbiljno je narušio problem sa PDV-om. Sarić kaže da očekuje da grad Bijeljina u najkraćem roku uplati PDV za ovaj projekat ili na drugi način riješi problem sa UIO.
Prečistač se gradi donatorskim sredstvima Evropske komisije i švedske agencije SIDA. Za sredstva Evropske unije obezbijeđen je tretman poreskog oslobađanja, ali nije za sredstva iz donacije SIDA.
Gradska uprava Bijeljina već potražuje oko 1,7 miliona maraka od Uprave za indirektno oporezivanje za kreditna sredstva EBRD. Da bi grad Bijeljina mogao ostvariti pravo na povrat ovih sredstava, mora se potpisiti aneks ugovora o garanciji i on mora biti rafikovan na nivou BiH. Međutim taj proce, pokrenut još polovinom 2014. godine, još nije okončan.
Nesposobnost plaćaju građani
Istu nesposobnost ili neznanje pokazali su i JP „Autoputevi RS“ kada su nepotrebno platili milione maraka PDV-a jer su kreditna sredstva za autoput Prnjavor-Doboj uzeta bez rafitikacije na nivou BiH.
Kada su potpisali aneks ugovora i kada je on ratifikovan na nivou BiH, UIO im je vratila uplaćeni PDV i oslobodila ih daljeg plaćanja.
Materijalna šteta, za koju niko nije odgovorao, se ipak mjerila stotinama hiljada maraka, koliko se naprimjer od na tih bespotrebno plaćenih desetak miliona maraka PDV-a JP „Autoputevi“ mogli zaraditi na kamatama, da su sredstva deponovala u bankama.
Izvor: CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ova informacija nije tačna. Sporazum je ratifikovan i objavljen u Sl.listu BiH polovinom aprila.