BANJALUKA – Banjalučki “Vodovod” prinuđen je da se kreditno zaduži za dva miliona maraka kako bi održao tekuću likvidnost, koja je narušena pandemijom virusa korona, saznaje portal CAPITAL.
Kako su tokom marta i aprila brojni privredni subjekti zbog zabrana i ograničenja bili “pod ključem”, satovi za vodu su mirovali, pa više hiljada njih u ova dva mjeseca neće imati nikakvu obavezu za plaćanje kada je voda u pitanju.
Plan uprave je da podigne dva kredita. Jedan od 1,5 miliona maraka na tri godine, i grejs periodom od šest mjeseci sa fiksnom kamatnom stopom od 3,5 odsto, a drugi overdraft od 500.000 maraka koji bi se po istoj kamatnoj stopi vratio u narednih godinu dana.
Procjena je da će po osnovu kamata i troškova obrade oni koštati preduzeće 114.000 maraka.
Odlučujući kriterijum za banke biće najniža cijena i nosiće 80 odsto bodova, a preostalih 20 se odnosi na rok isplate.
Direktor “Vodovoda” Zoran Popović kaže za CAPITAL kako se bilježi pad prihoda od 40 odsto, te da preduzeće nije smjelo da se dovede u situaciju u kojoj bi ostalo bez novca na računu.
“Na računima za vodu brojnih objekata i lokala će u ovim mjesecima stajati nula. Mi sa druge strane, bez obzira na to imamo obaveze prema radnicima, dobavljačima i državi. Ne smijemo se dovesti u situaciju da nam se desi neki veliki kvar ili intervencija, a da to nemamo čime finansirati ili da nemamo iz čega plate isplatiti”, kaže Popović.
Dio prihoda dodaje on, pao je i zbog toga što se potrošači manje kreću i plaćaju račune.
Popović se se nada kako će se situacija uskoro stabilizovati te poručuje kako će se novac od zaduženja trošiti racionalno i po potrebi.
Inače, “Vodovod” Banjaluka je 2019. godinu završio sa dobiti od nepunih 200.000 maraka. U preduzeću je zaposleno oko 360 radnika, a godišnje ostvaruju prihode veće od 18 miliona maraka.
Iz ovog preduzeća je ranije saopšteno da se obračun potrošnje vode za mart vrši na osnovu procjene prosječne potrošnje iz ranijeg perioda, dok će privredni subjekti kod kojih je došlo do obustave rada biti izuzeti iz obračuna.
Ovakav režim rada biće primjenjen i za mjesec april, odnosno sve do stavljanja van snage vanrednih mjera prouzrokovanih pandemijom.
CAPITAL: Dejan Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Al zato za RENOVIRANJE 950M2 kupljenog prostora u zgradi ZIBLA placa 2.250.000 KM +PDV niko ne spominje!?
Bice skuplji kvadrat nego u zgradi vlade kada se sabere cijena kupovine i renoviranja 950 m2!!
ovo samo pokazuje koliko imamo “jaka preduzeca” koja ne mogu da prezive dva mjeseca sa slabijom prodajom vode. da li se neko u Vodovodu zapitao i krenuo da analizira smanjenje troskova, broja prekomjernih zaposlenih, nepotrebnog bacanja para, a ne da idemo odmah na kredit. drugo, zasto se dize dugorocni kreit ako je ovo kratorocno smanjenje prihoda, da li se to neko pita. e pa to se radi zato sto su jedva docekali da im se desi ova pandemija da mogu da se zaduze i da krpe rupe svoje nesposobne poslovne politike koju vode.