BANJALUKA, Zbog povećanja cijene struje neće doći do lančanog poskupljenja životnih namirnica, jer je ponuda veća od tražnje i svako poskupljenje bi dovelo do pada tražnje i još veće ponude, što nikome ne ide u prilog, ističu stručnjaci.
Od 1. januara ove godine cijena struje za domaćinstva viša je za 7,7 odsto, za kategorije iz industrije za 6,6 odsto, dok je za komercijalne kupce cijena povišena za 2,3 odsto. Međutim, prema prvim procjenama, ovo poskupljenje ne bi trebalo da dovede do novog skoka cijena životnih namirnica.
Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kaže da će januarski račun za električnu energiju u prosječnom domaćinstvu biti viši za oko 4,5 KM sa PDV-om, ali da se to neće odraziti na cijene životnih namirnica.
“Nema osnova za povećanje cijena bilo čega. U ovom trenutku svega je previše, a sa druge strane, kupovna moć građana je svakim danom sve manja, tako da nema osnova za poskupljenjem namirnica. Trgovci su svjesni situacije u kojoj se nalazi stanovništvo RS i povećanjem cijena nanijeli bi samo štetu i sebi i građanima, jer bi kupovina opala”, rekao je Petrović.
On naglašava da bi, prema svim pokazateljima, cijene osnovnih životnih namirnica u ovoj godini trebalo da budu stabilne.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara regije Banjaluka, kazao je da, uprkos višoj cijeni struje, koja značajno učestvuje u proizvodnji, nema govora o poskupljenju pekarskih proizvoda.
“Energija ukupno utiče sa oko osam odsto od ukupne cijene finalnog proizvoda. Za sada nema govora o nikakvom povećanju cijena”, rekao je Trivić.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, naglašava da zbog povećanja cijene struje neće biti drastičnog povećanja drugih cijena, ali ne isključuje mogućnost korekcija cijena.
“Moguće su korekcije u smislu da na cijenu od 50 feninga dođe do poskupljenja od jedan fening, ali ako, pored struje, dođe i do povećanja cijene nafte, onda će biti druga priča”, ističe Kos.
On naglašava da učešće struje u finalnim mlinskim proizvodima nije toliko veliko da bi došlo do drastičnog povećanja cijena te da će zbog toga doći do neosjetnih korekcija.
Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesoprerađivača pri Privrednoj komori RS, kaže da zbog povećanje cijene struje neće doći do skoka cijena mesnih prerađevina, jer ona ne učestvuje mnogo u proizvodnji.
“Učešće struje u proizvodnji mesa nije veliko i zbog struje neće doći do poskupljenja, a uz to i cijena sirovina je prilično pala”, kazao je Vasić.
On ističe da će možda u narednom periodu zbog sadašnje niže cijene sirovina veliki broj poljoprivrednika odustati od tova stoke, što se indirektno može odraziti na manju ponudu i skok cijena.
U Udruženju potrošača “Zvono” iz Bijeljine, takođe su ocijenili da poskupljenje električne energije neće uticati na poskupljenje osnovnih životnih namirnica.
“Električna energija nema veliki uticaj kada je u pitanju proizvodnja osnovnih životnih namirnica”, kazali su u ovom udruženju
Prema njihovim riječima, moglo bi jedino doći do poskupljenja vode.
“Električna energija u preradi vode igra veliku ulogu, tako da bi tu moglo doći do poskupljenja”, rekli su u Udruženju “Zvono”.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, ipak misli da će poskupljenje struje dovesti do poskupljenja proizvoda čija je proizvodnja direktno vezana za električnu energiju.
“Poskupljenje struje automatski znači poskupljenje proizvoda. Problem je što to poskupljenje neće platiti proizvođač proizvoda, već potrošač, koji uvijek ispašta”, kazala je Mišićeva i dodala da bi voljela da ovaj put griješi.
Prema riječima Mišićeve, još jedan talas poskupljenja veoma loše će uticati na stanovništvo Srpske, koje veća sada teško živi. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
al ipak je sve poskupjelo ovo stvarno nije normalno