BANJALUKA, Od 26. maja ove godine, kada je “Elektrokrajina” pokrenula akciju “Ko krade” sa ciljem smanjenja distributivnih gubitaka i krađe električne energije, operateri na broju (051) 247-100 primili su 2.200 anonimnih dojava.
Od pomenutog broja poziva, čak preko 40 odsto pokazalo se vjerodostojnim, odnosno na pomenutim lokacijama utvrđena je krađa električne energije.
– Ono što nam u daljoj realizaciji ove akcije stvara problem jeste to što od građana često dobijamo nepotpune i netačne informacije. Međutim, mi se trudimo da svaku anonimnu dojavu obradimo i da naši mobilni kontrolori izađu na lice mjesta i utvrde činjenično stanje. Akcija “Ko krade” pokazala se izuzetno uspješnom i zato smo odlučili da je produžimo do prvog oktobra – kaže u intervjuu direktor “Elektrokrajine”, Željko Kovačević.
Da li je na pomolu neka nova kampanja?
KOVAČEVIĆ: U toku je priprema kampanje posvećene poboljšanju naplate električne energije, ali u vezi s tim oglasićemo se blagovremeno.
Prošla godina je za “Elektrokrajinu” protekla u znaku velikih investicija?
KOVAČEVIĆ: “Elektrokrajina” je trenutno u najintenzivnoj fazi svog investicionog ciklusa koji je započela još polovinom 2006. godine. U pitanju je kompletna sanacija, izgradnja niskonaponske, srednjonaponske mreže i elektroenergetskih objekata na cjelokupnom području koje pokrivamo. Prošle godine u ove svrhe investirali smo više od deset miliona maraka sopstevnih sredstva, a u prvoj polovini ove godine osam miliona maraka. Istakao bih projekat izmještanja mjernih mjesta u čiju smo prvu fazu investirali milion maraka, nakon čega smo odlučili da se za iste svrhe i kreditno zadužimo.
S ciljem sprečavanja krađe električne energije i smanjenja distributivnih gubitaka nastavili smo sa izmještanjem mjernih mjesta, za što smo se kreditno zadužili kod Investiciono-razvojne banke RS u iznosu od pet miliona maraka. U protekle dvije i po godine povukli smo 15,5 miliona maraka iz kreditnog programa POWER 4 koje smo investirali u sanaciju, rekonstrukciju i izgradnju niskonaponske i srednjonaponske mreže i elektroenergetskih objekata, te nabavku pratećih materijala, opreme i mehanizacije.
Evropska banka za obnovu i razvoj saopštila je da je u toku odobravanje kredita u iznosu od 15 miliona do 20 miliona maraka za realizaciju projekata koje je kandidovala “Elektrokrajina”. O čemu se radi?
KOVAČEVIĆ: U pitanju je projekat sanacije i izgradnje niskonaponske i srednjonaponske mreže i elektronergetskih objekata na području cijele “Elektrokrajine” za što je neophodno 12 miliona evra, zatim projekat daljinskog upravljanja i očitanja brojila vrijedan oko pet miliona evra.
Realizacijom ovih projekata sistemski će biti riješena većina problema vezanih za kvalitetno i kontinuirano snabdijevanje kupaca električnom energijom, te dovođenje distrubutivnih gubitaka na tehnički nivo, prije svega mislimo na probleme s krađom električne energije. S tim u vezi važno je istaći da je “Elektrokrajina” po prvi put nakon dugog niza godina postigla zadovoljavajući kreditni rejting čak i po kriterijumima značajne finansijske institucije kao što je Evropska banka za obnovu i razvoj. To je još jedna potvrda da smo tokom protekle dvije i po godine uspjeli postati stabilna i respektabilna kompanija.
Koje projekte ste realizovali na području Banje Luke?
KOVAČEVIĆ: U toku su završni radovi na izgradnji modernog dispečerskog centra iz kojeg će se na kvalitetan način upravljati kompletnim sistem distribucije električne energije na cijelom području “Elektrokrajine”. Vrijednost ove investicije jeste preko milion maraka. Inače, kada je u pitanju naša najveća radna jednica Elektrodistribucija Banja Luka sa svojim poslovnicama u Kotor Varošu, Čelincu i Kneževu, tokom ove godine sanirano je oko 25,5 kilometara srednjonaponske mreže, postavljeno oko 250 kilometara niskonaponskih kablova, postavljeno 3.500 betonskih stubova, izmješteno 1.500 mjernih mjesta. Izvršena je rekonstrukcija oko 30 odsto trafo-područja.
Koliki su distributivni gubici “Elektrokrajine”?
KOVAČEVIĆ: Prosječni distributivni gubici u prvoj polovini ove godine iznose oko 20 odsto i duplo su manji u odnosu na prethodne godine. Takođe, imaju tendenciju pada tako da su u avgustu ove godine iznosili 17 odsto. Naš cilj jeste da ih, što je moguće prije, svedemo u raspone evropskih standarda tj. između devet i 15 odsto.
Nedavno ste potpisali ugovor o saradnji s “Poštama Srpske” koji se odnosi na dostavu računa za električnu energiju?
KOVAČEVIĆ: Ovo je još jedna mjera s ciljem zadovoljavanja potreba kupaca električne energije kojom će biti riješeni problemi u kašnjenju dostave računa u pojedinim područjima, a što je bila posljedica činjenice da su ovaj posao do sada vršili radnici “Elektrokrajine”, koji su uz to i očitavali brojila. Fokus
Komentariši