BEOGRAD, Srbija, Hrvatska, Albanija i Crna Gora prezentovale su u Beogradu svoje nacionalne izvještaje o izvozu naoružanja, iz kojih se vidi da takvu robu najviše izvoze u zemlje van regiona, ali i međusobno.
Regionalni i nacionalni izvještaji prezentovani su u organizaciji Centra za kontrolu streljačkog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi /SEESAC/, a iz izvještaja se vidi da se sve više privatih firmi bavi ovim unosnim poslom.
Prema prezentovanim nacionalnim izvještajima, u Srbiji je u 2009. godini od vojne opreme vrijedne 467 miliona dolara, koja je predviđena za izvoz, izvezena tek trećina ili 145,5 miliona dolara, dok je od planiranih 111,2 miliona dolara robe uvezeno više od polovine.
Srbija je najviše izvozila u SAD, Irak, Italiju i Belgiju, koje čine 75 odsto ukupnog srpskog vojnog izvoza, dok je najviše vojne opreme uvezeno iz Rusije, BiH, Francuske i Njemačke.
U Srbiji se 155 firmi bavi trgovinom oružja i vojne opreme, od čega je najviše privatnih firmi, a primijetno je da se taj broj povećava.
Hrvatska je u svom izvještaju za 2010. godinu navela da se u toj zemlji oko 80 firmi bavi izvozom i uvozom vojne opreme, te da je razmjena ove robe sa zemljama regiona bila vrlo mala.
Hrvatska je u prošloj godini u BiH izvezla vojne opreme u vrijednosti 75,4 iliona evra, a izdala je jednu dozvolu za uvoz iz BiH koja još nije realizovana.
Što se tiče nevojnih ubojnih sredstava, odobren je izvoz iz Hrvatske u BiH takve robe u vrijednosti od gotovo 850.000 evra i oko 25.000 dolara, a realizovano je svega oko 30.000 evra i oko 20.000 dolara.
Istovremeno, u Hrvatsku je odobren uvoz nevojnih ubojnih sredstava iz BiH u vrijednosti više od 2,2 miliona evra, od čega je realizovano svega 164.000 evra, dok je iz Srbije odobren uvoz takve robe od 1,3 miliona evra, a realizovano je svega 157.000 evra.
U Hrvatsku je iz Srbije uvezeno vojne opreme vrijednosti oko 160.000 evra, a iz Crne Gore oko 8.000 evra, a što se tiče nevojnih ubojnih sredstava za izvoz u Srbiju je odobreno robe vrijedne 1,2 miliona evra i 90.000 dolara, a realizovano je svega 109.000 evra i 73.000 dolara.
Crna Gora je u 2009. godini izvezla vojne opreme u vrijednosti skoro osam miliona evra i to najviše u Jermeniju, Avganistan, Filipine i u Srbiju, primijetno je povećanje broja firmi koje se bave ovim poslom, pa je broj od 19 firmi u 2009. godini povećan na 27 firmi.
Što se tiče Albanije, u 2010. godini je izdato ukupno pet dozvola za uvoz i pet dozvola za izvoz, a od 2009. godine do danas su registrovana 22 subjekta koji traže da rane na izvozu i uvozu vojne opreme.
Učesnike su pozdravili norveški ambasador u Srbiji Nils Ragnar Kamsvag, visoki stručnjak za pitanja bezbjednosti u Regionalnom savjetu za saradnju Efrem Radev, stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam Infante i vođa tima SEESAC-a Diman Dimov, zadužen za regionalni izvještaj o izvozu oružja.
Oni su istakli da nacionalni izvještaji pokazuju odlučnost zemalja u regionu da budu transparentne, što je bitno za povjerenje, koje će doprinijeti miru i stabilnosti u regionu približiti ove zemlje EU.
Komentariši