NJUJORK, Zemljotres u Japanu se dogodio u “najgore vrijeme za zemlju”, izjavio je američki ekonomista Nurijel Rubini.
Svjetski analitičari ocjenjuju da japansku ekonomiju očekuje povećanje državnog duga, pad potrošačke tražnje i usporavanje tempa rasta bruto domaćeg proizvoda, a od posljedica će se u bliskoj budućnosti “tresti” ne samo Japan, već i ostatak svijeta.
Japanska vlada je gubitke od zemljotresa i cunamija nazvala “ogromnim” i objavila spremnost da prihvati pomoć drugih zemalja.
Tržište je trenutno odreagovalo tako da je kurs japanske valute opao, berzanski indeks Nikei je tokom dana bio u padu za pet odsto, ali je uspio da okonča poslovanje sa minusom od samo 1,72 odsto. Jen je u odnosu na dolar oslabio 0,3 procenata.
Neke atomske centrale i rafinerije za preradu nafte u Japanu su zatvorene, a u jednoj od najvećih čeličana izbio je požar. Zatvorene su sve luke i obustavljen pretovar.
Jedan od najvećih japanskih izvoznika, korporacija Soni je zatvorila šest fabrika. Tojota je prekinula proizvodnju u fabrici autodijelova, i dvije fabrike za sklapanje na sjeveroistoku zemlje. Nisan je zaustavio proizvodne trake u četiri svoje fabrike u istoj regiji.
Ekonomisti već upozoravaju da će prirodna katastrofa, koja je pogodila Japan imati dalekosežne ekonomske posljedice, i to ne samo u ovoj zemlji, pri čemu je Rubini okarakterisao zemljotres kao “užasnu katastrofu”.
“Definitivno, to je najgore što je moglo da se desi u tako teško vrijeme. Za obnovu će biti potrebni poresko-budžetski stimulansi, ali Japan već bilježi budžetski deficit od oko deset procenata bruto domaćeg proizvoda, a problem se dodatno produbljuje starenjem japanske populacije”, izjavio je američki ekonomista poznat po tome što je još 2007. najavio globalnu finansijsko-ekonomsku krizu.
Američki ekspert, poznat i po nadimku “Doktor Katastrofičar”, siguran je da će se zemljotres negativno odraziti na tržište kapitala, s obzirom na to da se “uništava bogatstvo zemlje”. Značajne će biti i posljedice po povjerenje u ekonomiju.
Japanski državni dug za sada premašuje 200 procenta BDP, budžetski deficit je blizu deset procenata BDP, a pozamašna sredstva za oporavak zemlje moraće hitno da se obezbijede.
Japanska centralna banka (BoJ) je već objavila da će preduzeti sve što je moguće kako bi obezbijedila stabilnost finansijskog tržišta. Ona je februaru prognozirala povećanje BDP u prvom kvartalu poslije pada u posljednjem tromjesečju prošle godine, ali analitičari smatraju da će ta procjena najvjerovatnije biti korigovana. Tanjug