BEOGRAD, Žene u svijetu zarađuju u prosjeku 17 odsto manje od muškaraca, one čine više od 60 odsto neplaćenih radnika u domaćinstvu, u manjini su u parlamentima, a oko trećine pretrpi rodno zasnovano nasilje bar jednom u životu, pokazali su rezultati izvještaja Razvojnog fonda za žene pri UN /UNIFEM/ o napretku žena u svijetu za 2008/2009. godinu.
Savjetnica za rodnu ravnopravnost u UNIFEM-u Birna Torarinsdotir rekla je, predstavljajući izvještaj na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru, da u svijetu smrtnost porodilja opada po stopi od svega 0,4 odsto godišnje, što je daleko od stope od 5,5 odsto, koja prema Milenijumskim ciljevima treba da se ostvari do 2015. godine.
“U parlamentima u svijetu danas ima u prosjeku 18,4 odsto žena, što znači da zemlje u razvoju neće dostići `zonu pariteta` u kojoj nijedan pol ne zauzima više od 60 odsto mjesta u parlamentu, do 2045. godine”, rekla je Torarinsdotirova.
Ona je ocijenila da su potrebni mnogo jači mehanizmi za praćenje napretka rodne ravnopravnosti kako bi se ostvarila nacionalna i međunarodna obećanja data u vezi sa ženskim pravima.
Torarinsdotirova je naglasila da će žene brže ostvarivati svoja prava kada nosioci vlasti koji ne ispune obećanja budu sankcionisani, ali i kada žene budu uključene u mehanizme kojima se provjerava da li su ispunjena obećanja data ženama.
Prema njenim riječima, žene se drugačije od muškaraca suočavaju i sa korupcijom, koja je jedan od pokazatelja propusta u odgovornosti nosioca vlasti, pa tako u razvijenim zemljama 30 odsto više žena nego muškaraca primjećuje visok stepen korupcije u obrazovnom sistemu.
“Izvještaj `Napredak žena u svijetu 2008/2009.`pokazuje da su žene i djevojčice izložene drugačijim – često neshvaćenim i nekontrolisanim oblicima korupcije od muškaraca, gdje su seksualne usluge nepriznat oblik `mita`, koje se zahtijeva od žena”, navela je Torarinsdotirova.
Stručni saradnik beogradskog Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja Marina Blagojević ocijenila je da postoji blokada u ostvarivanju rodne ravnopravnosti i na lokalnom i na globalnom nivou i ocijenila da “nepolaganje računa” nosilaca vlasti može stvarati veću blokadu nego nedostatak razultata.
Ona je navela da je ostvarivanje prava žena u zemljama u tranziciji otežano time što one ne raspolažu resursima, ne čuju se, ne utiču na politiku i ne mogu da insistiraju na odgovornosti.
“Ako ne insistiraju na odgovornosti, ništa se ne menja i oni koji odlučuju ništa ne preduzimaju”, zaključila je Blagojevićeva.