BANJALUKA – Predsjednik Saveza udruženja poljoprivredinih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković izjavio je Srni da je žetva soje pri kraju i da su prinosi od 300 kilograma do dvije tone po hektaru neočekivano niski.
Marinković je naveo da, iako je relativno visoka otkupna cijena, prinosi veći od tonu i po po hektaru mogu da imaju pokrivene troškove proizvodnje.
Govoreći o žetvi kukuruza, Marinković je naveo da je ona tek počela i da je 10 odsto parcela požnjeveno, a prinosi su od tri do deset tona po hektaru.
On je naveo da su prinosi šareni što zavisi od tipa zemljišta, primjenjenih agrotehničkih mjera i izbora hibrida.
“Jasno je da su te parcele po 10 tona po hektaru jako rijetke i to je samo u uslovima pune agrotehnike i negdje u blizini riječnih tokova gdje je kukuruz imao iole vlagu“, rekao je Marinković.
On je naglasio da će posljednje padavine, kao i one koje predstoje, dobro doći za posijane usjeve uljane repice.
“S obzirom na to da smo imali izuzetno sušan period, ova vlaga će dobro doći da se pripremi i obavi sjetva pšenice čiji optimalni rok počinje za nekoliko dana”, rekao je Marinković. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Interesantno je svake godine daju pogrešne i “optimistične” prognoze i prinose. Prinos soje od 3t po hektaru je iznad višegodišnjeg prosijeka, ove sušne godine se prinosi kreću 1-2t/ha maksimalno. Prinos kukuruza od 10t/ha je statistička greška i nije vrijedno spomena. Prinos se uglavnom kreće od 3-7t po hektaru,dakle nekih 5t prosjek. Cijena repromaterijala je otišla više od 100% a pošto plin ide gore najvjerovatnije će cijena nastaviti da raste,što to nije spomenuo?