Grad planira uvesti jedinstven sistem naplate komunalnih usluga
Na jedinstvenom računu će se nalaziti računi za vodu i kanalizaciju, smeće, grijanje…
BANJALUKA – Grad Banjaluka planira uvesti jedinstven sistem naplate komunalnih usluga (SON) u gradu i taj posao planira prepustiti Zavodu za izgradnju Banjaluka (ZIBL). Ta djelatnost bi prema najavama nadležnih trebala spasiti od propasti ovog gubitaša.
Na jedinstvenom računu bi se trebali nalaziti računi za vodu i kanalizaciju, odvoz smeća, gradskog grijanja, komunalne naknade za usluge zajedničke komunalne potrošnje, naknada za održavanje zgrade, naknada za održavanje grobnog mjesta te druge usluge i naknade javno-komunalnog i komercijalnog karaktera. Ovaj način naplate bi trebao obuhvatiti građane i pravna lica.
Odluke na Skupštini grada
Kako bi se stvorili preduslovi za realizaciju ovog projekta aktuelna administracija je Skupštini grada uputila set odluka i to za utvrđivanje komunalne djelatnosti od posebnog javnog interesa te o načinu plaćanja komunalnih usluga i naknada u sistemu objedinjene naplate na području grada Banjaluka.
U predloženim dokumentima je definisano da svaki davalac komunalne usluge, utvrđuje i vodi evidenciju svojih korisnika, te istu dostavlja SON-u.
Sa druge strane, kroz SON kojim treba da upravlja ZIBL će se voditi centralna evidencija korisnika komunalija, vršiti obračun i izdavati jedinstveni računi te vršiti naplata komunalija.
To će biti adresa na kojoj će se zaprimati prigovori i reklamacije korisnika koje će se rješavati u koordinaciji sa davaocima usluga na koje se odnosi.
Osim toga, SON-a će samostalno pokretati i voditi postupak prinudne naplate nenaplaćenih komunalija, te zastupati pred sudom davaoce komunalnih usluga.
Kako bi sve to realizovali Grad Banjaluka i davaoci komunalnih usluga će posebnim sporazumom regulisati međusobna prava i obaveze.
Novi izvor prihoda za ZIBL
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je potvrdio da je u planu da se ova djelatnost dodijeli ZIBL-u.
„Ideja je da na taj način ovaj gubitaš ostvaruje prihode i vjerujemo da će ZIBL, ukoliko bude radio ujedinjenu naplatu, moći da nastavi sa radom“, rekao je Stanivuković.
Napomenuo je da je Grad već dao oko 700.000 KM kako ZIBL ne bi potonuo.
„Ako ovo pitanje ne riješimo sada, za pola godine ili godinu ćemo opet morati intervenisati“, naveo je on.
Kako bi se ZIBL bavio tim poslom potrebno je da se promijene osnivački akti ovog preduzeća.
Gradski menadžer Grada Banjaluka Bojan Kresojević je objasnio da će to biti utvrđeno nakon što se utvrdi djelatnost od posebnog interesa, odnosno kada gore navedene odluke odobri Skupština grada Banjaluka.
Kazao je da će se za te namjene nabaviti poseban softver, ali nije objasnio koliko će to koštati te ko će finansirati tu nabavku.
Dodao je da bi ovaj način naplate povećao prihode za Grad i pružaoce komunalnih usluga.
„Građani će plaćati zbirni račun i ako, na primjer, uplate pola iznosa na računu on će se proporcionalno raspoređivati na obaveze po komunalijama, srazmjerno njihovom učešću u ukupnom dugovanju korisnika po jedinstvenom računu. Ako korisnik želi da plati samo određenu komunalnu uslugu to će mu biti omogućeno“, naveo je Kresojević.
ZIBL mijenja ime i djelatnost
Ovi planovi se podudaraju sa informacijama, koje je nedavno objavio CAPITAL u tekstu ZIBL mijenja djelatnost i ime.
Naime, osnovna djelatnost Zavoda su inženjerski poslovi i sa njima povezano tehničko savjetovanje, međutim ZIBL više nije konkurentan na tržištu.
Podsjećamo, Grad Banjaluka je prošle godine dao ZIBL-u 700.000 maraka, a novac je iskorišten za plaćanje dugovanja prema radnicima i državi.
I pored te finansijske injekcije, preduzeće je prijavilo minus od nepunih 390.000 maraka uz prihode koji su bili na istorijskom minimumu.
CAPITAL: V. Popović
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Možda će usluge postati jeftinije za građane kad se ZIBL uključi u priču sa svojim troškovima. Živimo u ludnici. Bar znamo ko će implementirati softversko rješenje. I znamo da će sve to platiti građani.
Dwelt SW
Glupost neviđena ovo nije socrealistička Srbija
U sustini dobra stvar samo videcemo detalje. Jedan racun, jedna transakciona naknada bankama, manje posla.
Ostaje da se vidi koliko ce biti njihova naknada.
Jedna naknada banka ali puno provizija i skupog softvera. Kako nesto moze biti jeftinije za građane ako uvedete posrednika koji ima svoje troskove ?
To moze samo u BL da gradonacelnik otima i od onako siromasnih penzionera i daje tajkunima.
Kad je i sam tajkunski sin.
Ma nemoj? Moj ZEV ima preko 30.000 KM na računu i da sa time upravlja neka propala firma? Da njima plaćamo naknade pa da ih čekamo po pola godine da nam promijenu sijalice ili poorave vrata? Nema od toga ništa
Šta je ovo? Kakvo je ovo društvo. Sve sama otimačina gdje god se okrenes. Dokle više ovako? Ima li kraja ovom ludilu? Gadite mi se. Svi vi…politicari, gradonacelnici, tajkuni, delegati, …
Gradski menadzer kaze:”Dodao je da bi ovaj način naplate povećao prihode za Grad i pružaoce komunalnih usluga.”
Iz kog izvora se njima mogu povecati prihodi? Dobice na lutriji? Proizvoditi pecurke?
Jedini nacin da se gradu i komunalnim preduzecima istovremeno povecaju prihodi, jeste da se uzima vise novca od korisnika usluga tj. gradjana.
Novac ne pada s neba.
Gradski menadzer kaze:”Dodao je da bi ovaj način naplate povećao prihode za Grad i pružaoce komunalnih usluga.”
Iz kog izvora se njima mogu povecati prihodi? Dobice na lutriji? Proizvoditi pecurke?
Jedini nacin da se gradu i komunalnim preduzecima istovremeno povecaju prihodi, jeste da se uzima vise novca od korisnika usluga tj. gradjana.
Novac ne pada s neba.
Kakve ideje! Da li se misli da smo mi stvarno retardi?
Kako ste krenuli, biće kuka i motika!
Ekonomski institut u Banja Luci je predat u vlasništvo Aleksandru Džombiću, kao bivšem premijeru, poslije raznih transakcija.
ZIBL se predaje bivšoj premijerki Cvijanović čiji suprug je bio direktor propalog preduzeća. Odlična nekretnina u Centru Banja Luke, još samo da se uštima da to sve plaćaju građani Banja Luke, što će biti Core business.
Sve je jasno, kome nije, biće kasnije!
Ne treba nama Šmit da uzima srpsku zemlju nama je uzimaju NAŠI nezasiti srpski lideri. The End.