BEOGRAD, Poskupljenje struje od 15 odsto za privredu većini proizvođača povećava troškove proizvodnje, što će u dobrom dijelu slučajeva značiti i nove – cjenovnike.
– U našoj proizvodnji su najzastupljeniji struja i gas i njihove cijene direktno utiču na konačnu cijenu naših proizvoda – kaže Radenko Matić, vlasnik kruševačke mljekare „Maksimlek“. – Gas je već poskupio i to značajno, a struju ćemo skuplje platiti sa prvim sljedećim računom, tako da ćemo definitivno morati da korigujemo i naš cjenovnik. Kako stvari sada stoje, pretpostavljam da ćemo poskupjeti za pet odsto.
Proizvođačima kojima struja „ne gradi“ potrošnju, cijene će ostati po starom.
– Nećemo mijenjati cijenu hljeba zbog poskupljenja struje, jer sa sadašnjom od 50 dinara možemo da se provučemo – kaže Novica Popović, vlasnik pekare „Stari grad“ u Smederevu. – Električna energija učestvuje sa pet odsto u našim troškovima.
Ekonomisti, međutim, upozoravaju da bi poskupljenje električne energije moglo da izazove lančanu reakciju.
– Struja je velika stavka u proizvodnim preduzećima i dobrom dijelu industrije, ali se bojim da će poskupljenje izazvati lančanu reakciju i da će cijene povećati i oni koji ne troše toliko električnu energiju – smatra ekonomista Dragovan Milićević. – Naše tržište nije savršeno i svako poskupljenje se osjeti. S druge strane, imali smo potcjenjenu cijenu struje. Rješenje je bilo ili da povećaju cijenu ili poboljšaju naplatu i izgleda da im je bilo lakše da povećaju cijenu, ali će ostati i dalje značajan broj ljudi koji će kasniti sa plaćanjem.
Poskupljenje struje već je, tvrdi ekonomista Saša Đogović, ukalkulisano u projektovanu inflaciju za ovu godinu.
– Dejstvo poskupljenja kilovata je odloženo i neće odmah doći do lančanih poskupljenja – kaže Đogović. – Međutim, u roku od mjesec dana neminovno će doći do pomjeranja cijena kod roba koje su značajnije zavisne od energenata. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.