BANJALUKA, Nakon gotovo dvije godine stečajne agonije i pet propalih pokušaja prodaje, banjalučki “Žitoprodukt” očekuje nove ozbiljne investitore.
Kako pišu Nezavisne novine, na nedavno investcionoj konferenciji održanoj u Banjaluci i na Mrakovici u organizaciji Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, pojavili su se strani investitori zainteresovani za kupovinu nekadašnjeg banjalučkog giganta pekarske industrije.
Radovan Jakovljević, stečajni upravnik “Žitoprodukta”, potvrdio je da razgovara sa zainteresovanim stranim partnerima, ali nije htio otkriti o kojim firmama se radi.
“I ranije su postojale kompanije zainteresovane za kupovinu ‘Žitoprodukta’, ali nijedan pokušaj nije urodio plodom. Zbog takvih propalih pokušaja prodaje do konačnog ishoda i zaključenja posla nije zgodno komentarisati ove razgovore”, rekao je Jakovljević.
Posljednji ozbiljniji pokušaj prodaje “Žitoprodukta” je propao u martu ove godine, kada je “fantomska” firma “Stiv invest” iz Banjaluke nakon što je uplatila depozit od 50.000 KM za kupovinu “Žitoprodukta” na kraju odustala od konačne realizacije transakcije.
Još nije poznato kada bi trebala biti održana naredna sjednica Skupštine povjerilaca “Žitoprodukta” na kojoj bi se trebalo odlučiti da li će se preduzeće prodavati po ranije utvrđenim uslovima ili će doći do izmjena.
Na posljednjoj sjednici Skupštine povjerilaca donesena je odluka da se “Žitoprodukt” budućem zainteresovanom kupcu ponudi za jednu trećinu od ukupne procijenjene vrijednosti, odnosno za 2,3 miliona KM. Budući kupac “Žitoprodukta” obavezan je da zaposli 60 radnika i u naredne tri godine zadrži njegovu osnovnu djelatnost.
Trenutna ukupna dugovanja “Žitoprodukta” iznose oko 10,5 miliona KM, čime su gotovo izjednačena s procijenjenom vrijednošću preduzeća. Od ukupnog iznosa dugovanja ovaj nekadašnji gigant koji je hljebom i pecivima snabdijevao cijelu banjalučku regiju je najviše dužan svojim radnicima, koji od njega potražuju oko 1,7 miliona KM, dok po veličini dugovanja slijede Fond PIO, Poreska uprava RS, te Fond zdravstvenog osiguranja RS.
Prema Zakonu o stečaju RS, kada bi prodaja ove firme bila realizovana, 82 radnika koji su u vrijeme otvaranja stečaja bili na evidenciji zaposlenih dobili bi devet zagarantovanih plata iz prvog isplatnog reda, dok bi preostala 294 bivša radnika trebala biti namirena zajedno s preostalim povjeriocima.
“Žitoprodukt” je gomilanje milionskih dugova otpočeo 1997. godine, od kada su se na njegovom čelu izmijenila četiri direktora. Od tog vremena imovina preduzeća se sukcesivno osipala, tako da se 2001. iz njegovih pogona izdvojio prnjavorski “Mlinpek”, dok su u periodu od 2004. do 2007. prodati pogoni firme u Kozarskoj Dubici i Novoj Topoli.
Stečajni postupak u “Žitoproduktu” otvoren je u decembru 2009. godine. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.