SARAJEVO, Sarajevska berza (SASE) uvešće do maja ove godine set mjera koje bi trebalo da poboljšaju tržište i spriječe manipulacije, a zbog čega je ovoj instituciji zaprijećeno oduzimanjem dozvole za rad, kazao je za “Nezavisne” Zlatan Dedić, direktor SASE.
Nakon niza nepravilnosti, od kojih se najveći dio odnosi na berzanske manipulacije, Komisija za vrijednosne papire FBiH krajem oktobra prošle godine zatražila je od SASE da u roku od šest mjeseci popravi prilike na tržištu, poboljša nadzor nad trgovanjem, a naročito nad članovima Berze.
Takođe, naloženo je Berzi da organizuje i provodi nadzor informacionog sistema članova Berze u potpunosti, reguliše način formiranja i korištenja sredstava iz fonda sigurnosti itd.
Da li je Berza ispoštovala zahtjeve Komisije nakon što je utvrđeno postojanje osnova za oduzimanje dozvole?
DEDIĆ: Naš Nadzorni odbor je odmah nakon dobijanja rješenja Komisije zaključio da ćemo provesti sve zahtjeve i mi smo već više od 50 odsto mjera proveli, a ostatak se očekuje u roku koji je dat rješenjem, a to je šest mjeseci. Nema nikakvih dilema da će sve biti provedeno. Međutim, mi smo zamjerili Komisiji na kvalifikacijama koje je dala u rješenju da je Berza poslovala nezakonito. Mi to ne možemo prihvatiti i želimo dokazati da je Berza poslovala u skladu sa propisima. S tim u vezi podnijeli smo tužbu protiv Komisije.
Koje mjere preduzimate da poboljšate tržište?
DEDIĆ: Provedbom sistema mjera koje su usvojili organi Berze spriječićemo manipulacije na tržištu kapitala. Prije svega, doći će do značajnog delistiranja emitenata tako da će umjesto sadašnjih više od 500 emitenata na tržištu Sarajevske berze ostati ispod 200 kompanija. Takođe, uvešćemo prekidbene aukcije kao mehanizam koji će spriječiti suvišno odstupanje od cijena po kojima su zaključene zadnje transakcije na Sarajevskoj berzi.
Šta to konkretno znači?
DEDIĆ: To će značiti da će, ukoliko dođe do značajnog odstupanja kursa dionica biti prekinuto trgovanje, ostali učesnici biće pozvani da učestvuju na aukciji i ukoliko niko od njih ne pokaže interes, trgovanje će biti nastavljeno sa onima koji su učestvovali i prije prekidbene aukcije.
Mi se nadamo da će to spriječiti pokušaje manipulacije, da ćemo na taj način dati veći kredibilitet i integritet tržištu kapitala. Biće tu i nekih drugih mjera, a postoje i neke koje već primjenjujemo. U svakom slučaju, nadamo se da će ovo biti dobra poruka investitorima da još više investiraju na tržištu Sarajevske berze.
Po kojem kriteriju će biti vršeno delistiranje kompanija?
DEDIĆ: To su kriteriji broja dana trgovanja i likvidnosti. S obzirom na situaciju u 2010. godini nismo željeli da odmah idemo sa radikalnim zahvatima. Ali, ono što je bitno, a što je poruka, mi želimo imati emitente koji su interesantni investitorima i one koji sami pokazuju interesovanje za te investitore. Ono što dolazi na silu na tržište i što ostaje na silu na tržištu nije nam potrebno, nije efektivno i te kompanije su jednostavno tu da popunjavaju broj.
Gdje će kompanije skinute sa zvaničnog tržišta biti smještene? Hoće li se njihovim dionicama moći trgovati?
DEDIĆ: One će biti na vanberzanskom tržištu. Svi koji žele da trguju ovim emitentima imaće mogućnost da to bez problema urade na vanberzanskom tržištu. Te transakcije biće evidentirane na Berzi, ali neće se provoditi preko Berze i neće podlijegati svim onim ograničenjima u smislu trgovanja koje postoje na Sarajevskoj berzi.
Kada ćete ove mjere primijeniti?
DEDIĆ: Radimo korak po korak u saradnji sa Komisijom za vrijednosne papire. Već smo dobili podršku za ovaj postupak i sada treba da izvršimo izmjene Pravila Sarajevske berze. To podrazumijeva proceduru usvajanja na Skupštini Sarajevske berze i dobijanja saglasnosti Komisije. S obzirom na to da sjednicu Skupštine planiramo zakazati u drugoj polovini aprila, očekujemo da ćemo u maju imati novu organizaciju tržišta u smislu broja emitenata na tržištu Berze.
Šta će biti preduzeto radi poboljšanja nadzora nad trgovanjem?
DEDIĆ: Nadzor će biti pojačan nad poslovanjem članova Sarajevske berze, a u saradnji s Komisijom za vrijednosne papire Federacije BiH klijenti će biti u posebnom fokusu, posebno oni koji budu pokušavali da provode bilo kakve radnje suprotne propisima.
“Sarajevo-osiguranje” najavilo je istupanje sa kotacije, prestižnog tržišta SASE. S obzirom na to da se dionicama “Klasa” vrlo malo trguje, ovaj tržišni segment praktično ostaje na jednoj kompaniji – “Bosnalijeku”. Kako komentarišete ovu situaciju i ima li naznaka da će ovaj segment biti poboljšan?
DEDIĆ: Žao nam je zbog ovakvih najava iz “Sarajevo-osiguranja” i čekamo da vidimo šta će o svemu reći dioničari. Vjerujem da je istupanje sa kotacije, a što znači i bijeg u manje transparentno poslovanje, želja menadžmenta, a ne dioničara ove kompanije. Dioničari treba da kažu da li im je u interesu manja transparentnost. Međutim, imamo najave da su neke druge kompanije zainteresovane za kotaciju i vjerujemo da će ovaj segment u skorije vrijeme biti bogatiji.
Dokapitalizacija
Najavljen je ulazak turskih institucija, Istanbulske berze, Takasbank i Centralnog registra Turske, u vlasništvo SASE. Šta će to značiti i kakve promjene možemo očekivati?
DEDIĆ: Još smo u fazi iskazivanja interesa. Potrebno je provesti procedure i ako se one provedu oni će postati vlasnici po pet odsto dionica. Poznato je koliki uticaj po Zakonu o privrednim društvima i Zakonu o tržištu vrijednosnih papira imaju dioničari s ovakvim procentom vlasništva. Ne znam kako će se odnosi dalje razvijati. Stvar je dioničara hoće li podržati njihov ulazak, ali moja je želja da se dokapitalizacija realizuje, jer ćemo dobiti jakog partnera. U slučaju uspješnog ulaska, prednosti se ogledaju u jačanju finansijske pozicije SASE, pristupa transferu znanja i “know-howa”, mogućnosti privlačenja novih investitora na bh. tržište kapitala, dok bi Istanbulska berza dobila pristup jednom od tržišta kapitala na Balkanu, koji je ekonomski veoma važan za Tursku. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.