SARAJEVO, Republika Srpska ima šta da ponudi u turizmu jer posjeduje velike potencijale i gotove turističke proizvode, rekla je danas u Sarajevu ministar trgovine i turizma RS Gorana Zlatković.
Zlatkovićeva je izjavila Srni da resorno ministarstvo, uz poljoprivredu, želi da unaprijedi i turizam, jer smatra da ove oblasti mogu da promijene ukupni privredni ambijent, ne samo u Srpskoj, već i u BiH.
Ona je rekla da je i današnja konferencija u Sarajevu o razvoju održivog turizma posvećena regionalnoj saradnji u ovoj oblasti, dodajući da Ministarstvo trgovine i turizma RS podržava ovakav vid saradnje.
“Turizam je oblast u kojoj možemo razgovarati, sarađivati i razmjenjivati iskustva. Naše prisusutvo potvrđuje da smo spremni za svaki oblik saradnje. Ovo je prilika da unaprijedimo saradnju”, rekla je Zlatkovićeva.
Govoreći o turizmu na području RS, ona je naglasila da je Ministarstvo trgovine i turizma predložilo, a Narodna skupština RS usvojila zakonske i planske akte na osnovu kojih će se raditi na unapređenju ove oblasti.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Reuf Hadžibegić rekao je da je održavanje konferencije o razvoju održivog turizma od velikog značaja za turistički sektor, jer BiH posjeduje značajne prirodne i kulturno-istorijske resurse.
On smatra da turizam nije razvijen u dovoljnoj mjeri, tako da ova konferencija može znatno doprinijeti prepoznavanju BiH kao značajne turističke destinacije u regionu.
“Nadam se da će ova konferencija biti prvi korak u zajedničkom jačanju turizma u regiji zapadnog Balkana, koje će imati i pozitivan uticaj na ukupna privredna kretanja, prije svega povećanje zaposlenosti, nova strana ulaganja, jačanje privatne inicijative, ali uz odgovarajuće mjere zaštite prirodne sredine”, istakao je Hadžibegić.
Šef USAID-Sida FIRMA projekta Dina Karić rekla je da se broj turista u BiH povećava svake godine, tako da je u julu broj turista bio veći za 17 odsto nego u istom mjesecu protekle godine.
Ona je istakla da je turizam veoma značajan za ekonomski rast BiH, pošto ovaj sektor zapošljava mnogo ljudi, kako u gradovima, tako i u ruralnim područjima.
“Rast u ovom sektoru nije dostigao nivo koji je predvidio Svjetski savjet za turizam. Stoga je neophodno da imamo jedno tijelo koje će predstavljati BiH na međunarodnim sajmovima i koje će promovisati cijelu BiH”, naglasila je Karićeva.
Ona je napomenula da je cilj dvodnevne konferencije da se počne raditi zajedno, kao i da se razmijene iskustva i znanja o načinima održivog turizma.
Na današnjoj konferenciji o regionalnoj saradnji u funkciji održivog razvoja turizma prvi put su se okupili lideri i zainteresovane strane industrije turizma iz BiH, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije kako bi razgovarali o saradnji na razvoju turističkog proizvoda, standardima u sektoru turizma i prekograničnoj saradnji.
Konferenciju su finansijski podržali i organizovali USAID-Sida FIRMA projekat i USAID-ova inicijativa za jačanje regionalne konkurentnosti, u saradnji sa Svjetskom turističkom organizacijom UN.
U okviru konferencije sutra će biti dodijeljeni sertifikati na otvorenim vodama za 21 spasioca.