BANJALUKA, Deregulacija fiksne telefonije u BiH pokrenuta je još početkom 2006. godine, ali udio alternativnih operatera na BH tržištu još uvijek je izuzetno mali (manji od 1%), najvećem dijelu zbog zloupotrebe dominantnog položaja operatera sa značajnom tržišnom snagom, tvrdi alternativni operateri.
.
Autor: “Aneks” Banjaluka
Rad svih telekomunikacijskih operatera kao i realizacija zakonskih obaveza i svih pravnih akata vezanih za polje telekomunikacija u BiH nadgleda sektor za telekomunikacije Regulatorne agencije za komunikacije.
Do prije nekoliko godina, telekomunikacione usluge su pružala samo velika državna preduzaća za telekomunikacije. Korisnici nisu imali mogućnost izbora niti raznovrsne ponude.
Deregulacija fiksne telefonije je pokrenuta početkom 2006. godine od strane RAK-a (www.rak.ba).
Trenutno se na području BIH nalazi devet alternativnih operatera.
Udio alternativnih operatera na BH tržištu je još uvijek veoma mali (manji od 1%), u najvećem dijelu zbog zloupotrebe dominantnog položaja operatera sa značajnom tržišnom snagom. Zakoni kao i odluke Regulatorne agencije za telekomunikacije se u praksi izuzetno sporo primjenjuju, pravni postupci pokrenuti u vezi postojanja ocjene povreda ovih propisa I zabrane takvog daljeg ponašanja I nakon više godina nisu završeni.
Ipak, u skoroj budućnosti bi i alternativni operateri trebali postati ravnopravni konkurenti glavnim telekomunikacijskim kompanijama.
.
Šta je sa prenosom broja?
Građani su s nestrpljenjem očekivali vrijeme kada će moći da nesmetano vrše prenos svog telefonskog broja I ostvaruju telefonske usluge kod operatera kojeg izaberu (usluga prenosivosti telefonskog broja – number portability).
Alternativni operateri su implementaciju usluge prenosivosti telefonskog broja prepoznali kao iskorak u liberalizaciji tržita telekomunikacija I svoju šansu da građanima I svojim korisnicima ponude novi servis.
Nakon izbora upravitelja CADB, RAK donio odluku po kojoj su svi telekomunikacijiski operateri morali da izvrše pripreme i testiranja prenosivosti broja u fiksnim i mobilnim mrežama do 1.8.2010. godine. Međutim, 11. Februara 2011 godine su izdali rješenja kojima su kaznili 8 operatera koji nisu završili pripreme. Ovim operaterima je produžen rok do 15. Aprila 2011 godine. Svi operateri osim HT Mostara su završili svoje obaveze, a HT Mostaru je izrečena kazna u iznosu od 25 000KM i postavljen rok do 1. avgusta 2011 godine da kompletiraju pripreme i omoguće da sistem za prenos telefonskih brojeva u BiH konačno profunkcioniše.
Ukoliko do 1. avgusta 2011 godine sve pripreme i testiranja budu izvršena, biće to veliki korak naprijed za tržište telekomunikacija u BiH, za alternativne telekomunikacijske operatere a u isto vrijeme će se krajnjim korisnicima omogućiti veći kvalitetniji izbor.
Aneks d.o.o. iz Banjaluke je jedan od alternativnih operatera fiksne telefonije. Pored znatno povoljnije cijene preplate i nižih cijena poziva u nacionalnom i međunarodnom saobraćaju, Aneks u sklopu svoje usluge fiksne telefonije nudi i niz drugih pogodnosti kao što su: elektronski pdf računi, besplatni pozivi unutar Aneks numeracije u cijeloj BIH, besplatan listing poziva i troškova na svojoj webstranici (www.blic.net) nakon svakog poziva. Uz mogućnost prenosa svog postojećeg telefonskog broja na odabranog operatera, korisnici će istovremeno imati i mogućnost izbora iz raznovrsne ponude drugih telekomunikacionih usluga odabranog operatera. PR