BANJALUKA, Institucije BiH iz inostranstva u prvih devet mjeseci ove godine dobile 11,7 miliona maraka donacija, što je za trećinu manje nego u isto vrijeme prošle godine.
Jedan od osnovnih razloga za smanjenje priliva novca su loši izvještaji o korišćenju donacija u prethodnom periodu, smatraju u Istražnoj komisiji za trošenje donatorskih sredstava Parlamenta BiH.
Član Komisije Mirko Okolić rekao je “Glasu Srpske” da nije iznenađen smanjenjem priliva donatorskih sredstava.
– Prvi razlog za to su loši izvještaji o utrošku donatorskih sredstava. Na smanjenje donacija uticala je i recesija u svijetu, te što je međunarodna zajednica sama od sebe smanjila pomoć – istakao je Okolić i dodao da se ta dva faktora ne bi toliko odrazila na smanjenje donacija da BiH upućuje kvalitetne izvještaje o utrošku novca.
U komisiji smatraju da izvještaji o trošenju donacija koje institucije podnose donatorima ne opisuju jasno za šta je novac iskorišten, pa se ne može tačno reći da li je namjenski utrošen.
– I revizije su pokazale da prilikom trošenja novca ima zloupotreba, pa se sumnja da je čak 50 odsto donacija koje su stizale u BiH potrošeno nenamjenski. Mi smo predlagali u Parlamentu BiH da oni koji su na čelu institucije koja dva puta zaredom dobije negativno ili mišljenje sa rezervom ne budu više na tom mjestu, ali to nije podržano – naglasio je Okolić.
Istražna komisija za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava Parlamenta BiH dostavila je Agenciji za istrage i zaštitu i Tužilaštvu BiH dio dokumentacije do koje je došla tokom istrage. Član ove komisije Slavko Jovičić ranije je rekao da je iz dokumentacije vidljivo da je napravljena velika pljačka.
– Potvrdilo se ono što sam uvijek govorio, a to je da se radi o milijardama dolara koje su došle u BiH i kojima se naprosto izgubio trag – rekao je Jovičić i dodao da je vidljivo da su u pljačku umiješani najviši politički lideri iz reda bošnjačkog naroda.
On je istakao da se to prije svega odnosi na Sarajevo, jer je u FBiH stiglo 98 odsto donacija, od čega najviše u Sarajevo.
– Nadam se da će napokon i na osnovu ovog malog dijela prikupljene dokumentacije biti procesuirani odgovorni, koji su se na muci, patnji i krvi sopstvenog naroda enormno obogatili – istakao je Jovičić.
U izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH koji je nedavno usvojio Savjet ministara navedeno je da je donaciju vrijednu 498.965 maraka dobilo Ministarstvo inostranih poslova BiH, dok je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH od UNHCR-a dobilo 111.774 KM, od UNICEF-a 120.156, organizacije Save The Children Nornjadž 27.961 KM i od agencije SIDA 1.118.746 maraka. Ovo ministarstvo dobilo je i 289.965 maraka iz drugih izvora.
Na jedinstveni račun Trezora BiH uplaćeno je i 586.749 maraka od austrijske organizacije ADA, za reformu javne uprave donirano je 2.795.577, za Visoki sudski i tužilački savjet 2.800.291 KM, a za rekonstrukciju bolnice Kasindo u Istočnom Sarajevu 1.112.710 maraka.
Na ime donacija u Direkciju za evropske integracije stiglo je 283.179 maraka, u Ministarstvo civilnih poslova BiH 306.991, a Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika dobila je 141.982 marke. Ministarstvu odbrane BiH vlada SAD donirala je 372.081 marku.
Centralna izborna komisija BiH dobila je 66.223 marke od Savjeta Evrope, a za jačanje tužilaštava Švajcarska je donirala 50.000 KM.
Sva donatorska sredstva uplaćuju se na jedinstveni račun Trezora ili poseban namjenski račun.
Ostale donacije
U kategoriji ostale donacije u izvještaju se navodi da je Norveška obezbijedila 198.716 KM za Obavještajno-bezbjednosnu agenciju, UNICEF je Centru za uklanjanje mina BiH donirao 16.044, a UNHCR za projekat zaštite djece od pornografije 95.773 i za Ministarstvo bezbjednosti BiH 108.794 marke.
U toj kategoriji su i donacije Direkciji za ekonomsko planiranje za Fond za revitalizaciju preduzeća u iznosu od 46.316 KM, te donacija Norveške od 18.557 maraka i UNICEF-a vrijedna 81.405 KM za Agenciju za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.