SARAJEVO, Priliv iseljeničkog novca u BiH ima značajan uticaj na smanjenje siromaštva i poboljšanje eksternih performansi ekonomije, navodi se u Informaciji o novčanim pošiljkama bosanskohercegovačkog iseljeništva koju je na posljednjoj sjednici usvojio Savjet ministara BiH.
Prema podacima Centralne banke BiH, bosasnkohercegovački rezidenti su u 2003. godini primili 1,97 milijardi KM novčanih pošiljki zaposlenih u inostranstvu, dok je u 2007. godini, prema ovom osnovu, u BiH pristiglo 2.716 milijarda KM.
Posredstvom banaka i kompanija za transfer novca u 2007. godini dostavljeno je 1.441 milijarda KM, a neformalnim kanalima i lično uručeno je 1.275 milijarda KM, saopštilo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice.
U saopštenju se ističe da se ovim doznakama, osim pomoći stanovništvu BiH u poboljšanju standarda, smanjuje i spoljnotrgovinski deficit zemlje, jer je iseljeništvo novčanim pošiljkama od 2004. do 2007. godine pokrivalo trećinu robnog deficita BiH.
Prema podacima Svjetske banke, koji su korišteni u Informaciji, udio novčanih pošiljki bosanskohercegovačkog iseljeništva u bruto društvenom proizvodu /BDP/ u prosjeku iznosi oko 13 odsto, što BiH svrstava na drugo mjesto u Evropi i peto u svijetu.
U Informaciji je, takođe, navedeno i da je priliv ovih novčanih pošiljki u posljednjih pet godina za 76 odsto veći od neto priliva direktnih stranih investicija.
Usvojivši Informaciju o novčanim pošiljkama bosanskohercegovačkog iseljeništva, Savjet ministara BiH je zadužio Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice da, u saradnji sa predstavnicima međunarodnih institucija UNDP, IOM i Svjetske banke, preduzme aktivnosti za izradu studije istraživanja o pitanju iseljeničkih novčanih pošiljki u BiH i predloži mjere njihovog efikasnog korištenja u razvojne svrhe BiH.