BANJALUKA, Pokretanje proizvodnje u Rafineriji nafte Brod već je dovelo do sigurnog snabdijevanja domaćeg tržišta gorivom i znatno nižih cijena, ali efekti će se značajnije osjetiti u prvoj polovini sljedeće godine kada će biti završena ugradnja katalizatora koji će omogućiti proizvodnju goriva po eko standardima, rekla je Aleksandra Vukašinović, službenik za odnose s javnošću Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS.
“Pravi pozitivni efekti pokretanja proizvodnje u Rafineriji na spoljnotrgovinsku razmjenu BiH biće kada Rafinerija bude radila u punom kapacitetu, odnosno kada bude završena kompletna rekonstrukcija i nove linije prerade i stvoreni preduslovi za izvoz derivata u zemlje u okruženju i EU” – ističe Vukašinovićeva i podsjeća da su naftni derivati u strukturi sponjnotrgovinskog deficita BiH za devet mjeseci ove godine učestvovali sa 18,3 odsto, a u RS sa 13,71 odsto.
Ona je ukazala da Rafinerija nafte Brod proizvodi bitumen – industrijski i onaj za puteve, te baze za hemijsku industriju i za Rafineriju ulja u Modriči, što su proizvodi koji su ranije morali da se uvoze.
Očekuje se da će bitumen iz Rafinerije u Brodu, s obzirom da je prepoznatljiv po kvalitetu, biti korišten kao domaća sirovina u izgradnji puteva i građevinarstvu RS.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, za jedanaest mjeseci 2008. godine fizički obim industrijske proizvodnje zabilježio je rast od 8,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je prerađivačka industrija, kojoj pripada i Rafinerija u Brodu, bilježila rast od 7,1 odsto.
“Najvažnija je sigurnost snabdijevanja tržišta, što u uslovima domaće proizvodnje i vlastitih skladišnih kapaciteta Rafinerija može da obezbijedi. Početak rada Rafinerije, uz smanjenje cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, bio je i značajan korigujući faktor pa danas imamo znatno niže cijene derivata na tržištu RS”, navodi Vukašinovićeva. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
krasno!!!!kad smo vec kod cijena goriva…s obzirom da je cijena goriva pala na svjetskom trzistu zasto i kod nas nije…a samim tim zasto ne pada cijena prehrambene robe….kod nas je Vlada RS uvela tu politiku da kad se samo spomene da bi cijena nafte mogla da skoci u svijetu kod nas vec sutradan mozete na pumpama da gorivo platite skuplje…a samim tim i ostalo…..ali kad cijena goriva padne kod nas se to ne desava poprilican vremenski period jer zaboga zasto bi narodu zivot ucinili lagodnijim kad ga mozemo gaziti…Zanimljiva politika….