LONDON, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice znatno oscilirale zbog neujednačenih makroekonomskih pokazatelja iz najvećih svjetskih privreda i poslovnih rezultata kompanija.
Na Wall Streetu je prošle sedmce Dow Jones oslabio 0,8 odsto, na 16.960 bodova, dok je S&P 500 ostao nepromijenjen na 1.978 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, 0,4 odsto, na 4.449 bodova.
Polovicom sedmice S&P 500 indeks dostigao je novi najviši nivou istoriji od 1.987 bodova, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima nekoliko kompanija, kao što su Apple, Facebook…
Iz istog su razloga znatno porasle i cijene akcija niza biotehnoloških kompanija, pa se taj sektor oporavio od oštrog pada prethodne sedmice, kada je predsjednik Feda Janet Yellen upozorila da su cijene u pojedinim sektorima napuhane.
Tržišta su podržali i dobri makroekonomski podaci. PMI indeksi industrijske aktivnosti porasli su u julu u svim najvećim svjetskim privredama, od SAD-a i Kine, do evrozone.
Međutim, u drugom dijelu sedmice uslijedili su podaci koji su obeshrabrili ulagače. Primjera radi, Ifo indeks poslovne klime u Njemačkoj pao je u julu na najniži nivo u devet mjeseci, što ukazuje na slabost najveće evropske privrede.
U SAD-u je, prodaja novih kuća u junu pala više od osam odsto, najviše u skoro godinu dana, što je izazvalo oštar pad cijena akcija građevinskih kompanija.
Zaredali su i slabiji nego što se očekivalo poslovni rezultati niza kompanija. Između ostalih, Caterpillara, General Motorsa, Amazon.coma, Vise, Starbucksa…
„Sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata u skladu je sa očekivanjima analitičara, ali kada kompanije sa velikom vrijednošću razočaraju, morate biti oprezni. Amazon i Visa su značajne komponente na tržištu i vodeći predstavnici snažnih industrija”, kaže Lawrence Glazer, partner u kompaniji Mayflower Advisors.
Dosad je više od 40 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu je njih 68 odsto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju dobiti, dok dugoročni prosjek prebačaja iznosi 63 odsto.
Oko 62 odsto kompanija nadmašilo je procjene i po pitanju prihoda, više od dugoročnog prosjeka od 61 odsto. Ali, očekivanja su niska, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih.
Kako je sezona objavlivanja poslovnih rezultata u punom jeku, geopolitičke napetosti u Ukrajini i Pojasu Gaze nisu osjetnije uticale na tržišta.
Na evropskim se berzama prošle sedmice trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,6 odsto, na 6.791 bod, dok je frankfurtski DAX pao 0,8 odsto, na 9.644 boda, a pariški CAC 0,1 odsto, na 4.330 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice porastao 1,6 odsto, na 15.457 bodova, najviši nivo u šest mjeseci. Hina
Komentariši