PEKING, Svjetska privreda ući će u “novu opasnu fazu tokom jeseni”, izjavio je danas u Pekingu predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick, otvarajući konferenciju o budućnosti Kine za period do 2030. godine.
“Finansijska kriza u Evropi pretvorila se u veliku dužničku krizu i imala je teške posljedice za monetarnu i ekonomsku uniju, za banke i konkurentnost nekih zemalja. SAD mora riješiti problem dugova, potrošnje i poreske reforme kako bi podupro jačanje privatnog sektora”, rekao je lider Svjetske banke.
U aktuelnom međunarodnom kontekstu usporenog jačanja privatnog sektora i oslabljenog povjerenja građana, Zoellick je pozvao Kinu da ubrza svoj prelaz sa ekonomije koja se zasniva na investicijama i izvozu, na model koji bi imao veću ulogu u procesu potrošnje i inovacija, kao i u procesu “društvene integracije, čime bi se nadvladale podjele između gradskog i seoskog stanovništva”.
“U julu je Svjetska banka Kinu svrstala u kategoriju svjetskih ekonomija sa srednje visokim prihodima. Kina će ući u krug zemalja sa vrlo visokim prihodima za 15 do 20 godina”, objasnio je. Trgovinski partneri Kine, sa SAD-om na vodećem mjestu, od Pekinga traže revaluaciju juana te bolji pristup kineskom tržištu kako bi se ujednačila trgovinska razmjena s tom drugom svjetskom ekonomijom. Hina
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
predsjednik svjetske banke savjetuje kinu da predje sa ekonomskog modela koji se zasniva na investicijama i izvozu na model potrosnje.
Nenormalno je podsticati ostatak svijeta da troši kao Ameri, u trci za rastom BDP-a. Planeta to i sada jedva podnosi. Valjda će Kinezi, sa svojom tradicijom malo starijom od američke, znati odraditi na pravi način.
On ih savjetuje kako bi im mogao staviti omču oko vrata, kao ostatku svijeta.
@2:Davide, potpuno se slažem sa tvojim posto.
Можда би било боље да је мало посавјетовао Амере . Али они и онако никог не слушају . Амери све најбоље занју , зато ће Кинези за једно десет година протутњати поред њих као ТГВ (што би рекли Французи) .
Све империје до сада су настајале, достизале свој врхунац и пропадале. Изгледа да је дошао ред на Америку и све њене трабанте, да пропадну. Kина је власник око 1 150 000 000 000$ (1 150 МИЛИЈАРДИ долара) америчких државнох обавезница.
Е, сада шеф свјетске банке савјетује Кину да се окане инвестирања. Мислим да је све јасно.