PODGORICA, Guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić kaže da ne očekuje zahtjev Evropske unije Crnoj Gori za ukidanjem evra.
On dodaje da je „to pitanje u procesu pristupanja EU ostavljeno za kasnije faze, tako da nije bilo predmet Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“.
Žugić kaže da je Crna Gora mala zemlja koja ni na koji način ne može ugroziti finansijsku stabilnost evrozone, niti uticati na bilo koji ekonomski parametar evrozone.
Prvi čovjek CBCG navodi i da se „eurizacija u slučaju Crne Gore ne može koristiti kao izgovor za bilo koju drugu zemlju imajući u vidu da je Crna Gora u ovaj režim ušla još 1999. godine, prije direktive o zabrani unilateralne eurizacije“.
On podsjeća da je „Crna Gora uvela njemačku marku 1999. godine u uslovima monetarne i političke nestabilnosti i u uslovima neizvjesnosti opstanka tadašnje zajedničke države“ i dodaje da je „dobila prećutnu saglasnost i prećutnu političku podršku za ovaj monetarni režim. Nakon ukidanja marke, prirodni slijed je bio da Crna Gora uvede evro“.
Žugić naglašava i da bi reperkusije koje bi proistekle ukidanjem evra imale nesagledive ekonomske štete i posljedice za Crnu Goru i kaže da se „postavlja pitanje kakvu bi poruku poslala EU Crnoj Gori, potencijalnoj budućoj članici, eventualnim zahtjevom za ukidanje evra“.
„Poruka koja bi glasila da je bitnije poštovanje forme od ekonomske suštine prosperiteta jednog naroda, što nije u duhu ideala EU, koja teži bržem prosperitetu svih zemalja članica i nadam se da takvu poruku nećemo dobiti“, dodaje on, prenose agencije.
Guverner CGCG navodi i da „Crna Gora ne smatra da evro treba tretirati kao bilo kakvu vrstu prečice u pristupanju EU ili evrozoni, kao ni da zbog postojećeg režima treba da ulaskom u EU, automatski uđemo u evro zonu, već da treba da ispunimo sve ostale Mastrihtske kriterijume“.