FRANKFURT, Reprogramiranje grčkog duga koji je u rukama privatnih investitora mogao bi biti izlaz iz sadašnje finansijske krize, kazao je član upravnog odbora Evropske centralne banke (ECB) Juergen Stark u razgovoru za italijansku štampu.
Ako to restrukturiranje ne bi bilo shvaćeno kao djelimična ili potpuna nesposobnost zemlje da podmiri svoje dužničke obaveze, to bi mogao biti način uključivanja privatnih investitora u finansiranje Grčke”, kazao je Stark za današnje izdanje lista Il Sole 24 Ore. Dodao je, međutim, da će, ako Atina ne preduzme nužne mjere, uključivanje ostalih strana postati nužno. “Ako zemlje u problemima ne uvedu nužne mjere prilagođavanja, tada bi uplitanje u njihove nacionalne politke moglo postati nužno rješenje da bi se osiguralo korektno funkcionisanja monetarne unije”, dodao je.
Reprogramiranje grčkog duga uključivalo bi i podsticaje banaka da kupe nove obveznice od grčke vlade i time zamijene stare koje dospijevaju na naplatu kako bi se osiguralo neprekinuto finansiranje te zemlje. Sličan plan, poznatiji kao Bečka inicijativa, primjenjen je u istočnoj Evropi za vrijeme privredne krize kako bi se zaustavilo širenje krize na finansijskim tržištima.
To bi takođe bio način udovoljavanja sve učestalijim pozivima za uključenje privatnog sektora u rješenje grčkih dužničkih problema, bez potrebe za nekim vidom restrukturiranja duga koji bi im donio gubitke po zajmovima. A da je situacija s grčkim dugom sve ozbiljnija govori i jučerašnja odluka agencije za kreditne rejting Moody's o snižavanju rejtinga Grčke s B1 na Caa1, uz negativnu prognozu. Hina