VAŠINGTON, Predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić razgovarao je u Vašingtonu sa predstavnicima Svjetske banke o partnerstvu te finansijske institucije s BiH te strukturi i dinamici realizacije projekata po ugovoru vrijednom 750 miliona dolara.
Zvizdić je naglasio da Svjetska banka predstavlja veoma značajnu instituciju za BiH, a govoreći o sredstvima od 750 miliona dolara naglasio je da je struktura namijenjenih sredstava dobra za BiH i ona su usmjerena ka projektima koji znače restruktuiranje javnih službi ili javnog sektora.
„Ono što je jako važno i na čemu sam posebno insistirao su sredstva koja će biti usmjerena kao pomoć i podrška novom zapošljavanju s fokusom na zapošljavanje mladih ljudi te podrška određenim privrednim djelatnostima kroz različite projekte“, kazao je Zvizdić.
Kao dobar primjer za to naveo je moguća ulaganja u projekat energetske efikasnosti što će pomoći sektoru građevinarstva i samim tim za sebe vezati više desetina komplementarnih djelatnosti.
Podvukao je da su u toku razgovori s predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a na tim sastancima prezentiran je do sada realizirani nivo prethodnih mjera i drugih obaveza koje su preuzele bh. institucije.
„Upoznali smo predstavnike MMF-a i s trenutnom situacijom kada je u pitanju zakon o akcizama i uopšte set zakona koji spada u definirane prethodne mjere sa očekivanjem da će se zakoni za nekoliko sedmica ponovo vratiti u parlamentarnu proceduru te da će biti usvojeni“, pojasnio je Zvizdić.
Takvo očekivanje izrazio je imajući u vidu da će sa usvajanjem seta zakona o akcizama postati operativno više od 860 miliona eura namijenjenih za daljnju izgradnju autoputa i puteva na teritoriji cijele BiH.
„S druge strane postoje različiti modeli kako možemo na bazi povećanih sredstava entitetima pomoći i poljoprivrednicima u smislu poticaja i kapitalnih ulaganja ili u konačnici i plavoga dizela“, stav je Zvizdića.
Najavio je da će se o postavljenim rokovima za ispunjavanje obaveza razgovarati na sastancima koji slijede, ali je izrazio optimizam jer je do sada završen veliki dio definiranih prethodnih mjera tako da kredibilitet bh. institucija i odnos BiH prema MMF-u nije uopšte upitan. Fena
Komentariši