BANJALUKA, Novim zakonom o ugostiteljstvu RS propisano je da, osim u hotelima, procjena kvaliteta i standarda usluga može da se izvrši i u ugostiteljskim objektima za ishranu i piće. Osnovni cilj ovakvog normiranja, koje bi se vršilo na zahtjev ugostitelja, jeste propisivanje dužeg radnog vremena i drugih stimulativnih mjera za restorane visoke kategorije, pojašnjavaju u Ministarstvu trgovine i turizma RS.
– Duže radno vrijeme koje bi dobio određeni restoran utvrdilo bi se uredbom o kriterijumima za određivanje radnog vremena. Novim zakonom predviđeno je da resorni ministar, uz saglasnost ministara nadležnih za zdravlje, prostorno uređenje i ekologiju, pravilnikom propiše elemente za procjenu kvaliteta i standarda u restoranima – kaže Jadranka Stojanović, pomoćnik ministra za turizam i ugostiteljstvo.
Sručnjaci kažu da je kategorizacija restorana neophodna jer je to jedan od efikasnijih načina da se podigne kvalitet usluga u ovoj oblasti i napravi razlika između kvalitetnih i manje kvalitetnih.
Mladen Šukalo, stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Grada Banja Luka, podržava ovu zakonsku mjeru i kaže da je slična aktivnost u Banjoj Luci provedena prošle godine. Tada su izabrani najbolji restorani na području grada, a za nagradu im je omogućeno da rade sat duže, što se pokazalo kao dobro rješenje.
– Na taj način podstakli smo restorane da se utrkuju za bolju uslugu, koja za rezultat ima određenu povlasticu. Upravo zato je kategorizacija restorana korisna ne samo za razvoj ugostiteljstva nego i za stvaranje povoljnije turističke slike o našem području, jer svaki turist koji dođe želi da zna šta mu se nudi i po kojoj cijeni – rekao je Šukalo.
U većini restorana koje smo kontaktirali ističu da će kategorizacija objekata za ishranu i piće urediti ovu oblast te da se neće svako baviti ugostiteljstvom, kao što je to sada slučaj.
– Moramo ići u korak sa razvijenim zemljama i primjenjivati svjetske standarde u ugostiteljstvu. To prije svega znači definisanje kriterijuma koje treba da ispunjavaju vlasnici restorana, kao i adekvatno nagrađivanje onih koji to zaslužuju – smatra Dragan Todorović, vlasnik restorana “Lovac” iz Bijeljine.
Sličnog mišljenja je i Saša Regojević, šef u restoranu “Ognjište” iz Banje Luke, koji kaže da su zainteresovani za kategorizaciju, prvenstveno zbog dužeg radnog vremena koje im je neophodno, posebno za vrijeme trajanja turističke sezone.
Kategorisano 156 hotela
Komisija za kategorizaciju ugostiteljskih objekata u RS do sada je završila posao u ukupno 156 hotela, motela, pansiona i aparthotela. Ostalo je još oko pet nekategorisanih ugostiteljaskih objekata, čija kategorizacija će se izvršiti po podnošenju zahtjeva. U toku ove godine vršiće se kategorizacija novootvorenih objekata za smještaj, zatim objekata kojim je isteklo privremeno rješenje o određivanju kategorije, te onih za koje ugostitelj bude zahtijevao promjenu kategorije. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši