SARAJEVO, Vlada FBiH neće zasjedati najmanje dvije sedmice i pauzirat će u vrijeme kada Federaciji BiH istuči svi rokovi za ispunjavanje uslova neophodnih za nastavak kreditnog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.
Na posljednjoj sjednici Vlade, koja je održana u četvrtak i kojoj nisu prisustvovali hrvatski ministri, usvojen je zaključak da se lideri vladajućih političkih stranaka u FBiH od 17. do 21. maja dogovore o svim imenovanjima, ali i o zakonima neophodnim za nastavak aranžmana s MMF-om.
U Vladi FBiH juče niko nije mogao potvrditi da do 21. maja neće biti sjednica, ali su istakli da ih sigurno neće biti tokom ove i naredne sedmice jer je premijer na putu.
“Premijer Mustafa Mujezinović je u Turskoj, nakon čega putuje u Šangaj. U BiH će biti tek sredinom iduće sedmice i do tada nisu planirane sjednice Vlade FBiH”, istakli su u Vladi FBiH.
U Ministarstvu finansija FBiH kažu kako je na putu i Vjekoslav Bevanda, dopremijer i ministar finansija. Tvrde da će se on početkom naredne sedmice sastati s predstavnicima delegacije MMF-a, koji su juče doputovali u BiH kako bi provjerili da li su ispunjeni uslovi iz stendbaj aranžmana. Da bi bio nastavljen aranžman s MMF-om, vlasti u FBiH moraju usvojiti zakon o fiskalnoj odgovornosti, demobilisanim borcima, te zakon o platama i naknadama u organima vlasti u FBiH.
Poslanici vladajućih stranaka u Parlamentu FBiH tvrde kako ministri u Vladi nemaju vremena za bilo kakve pauze i da svakodnevno moraju zasjedati.
“Vlada FBiH nema vremena za prazan hod jer se pred njom nalaze zadaci koje hitno mora riješiti. Od 24 sata, koliko traje dan, Vlada FBiH mora raditi 28 sati”, istakao je Omer Vatrić, poslanik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
I Ismet Osmanović, poslanik SDA, tvrdi kako Vlada FBiH nema vremena za pauziranje.
“Pred njom je puno posla. Tu su i obaveze prema MMF-u, boračkoj i socijalnoj populaciji. Političke nesuglasice, koje su kulminirale na posljednjoj sjednici Vlade, hitno moraju biti riješene. Na sjednici Parlamenta u utorak inzistirat ću na tome da hitno bude normaliziran rad Vlade FBiH”, kazao je Osmanović.
Zastupnici HDZ BiH takođe smatraju kako Vlada FBiH nema vremena, a ni prostora za bilo kakve neozbiljnosti, a kamoli za način rada kakav je do sada bio prisutan.
“Rad Vlade FBiH, ali i odnos unutar nje, neprincipijelan je i nekorektan, počevši od imenovanja. Zbog toga su hrvatski ministri napustili posljednju sjednicu Vlade FBiH. Ukoliko bude sjednica prije 21. maja i bez saglasnosti o imenovanjima, vidjet ćemo hoće li hrvatski ministri prisustvovati sjednicama”, istakao je Marinko Čavara, dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i poslanik HDZ BiH.
Sporne plate
Većina poslanika vladajućih stranaka u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH neće podržati Zakon o platama u organima vlasti ako ne budu usvojeni njihovi amandmani. Izuzetak su poslanici SDA koji će podržati Vladin nacrt zakona. Poslanici Stranke za BiH tražiće da u zakonu bude definisana osnovica, dok će poslanici HDZ BiH tražiti radikalno smanjenje plata za više kategorije, među kojima su ministri i parlamentarci.
Zakon o platama uslov je za nastavak aranžmana s MMF-om, vrijednog 1,2 milijarde evra. BiH je do sada iz aranžmana povukla oko 670,6 miliona KM. O ovom zakonu kolegij Predstavničkog doma razgovarat će u utorak. Nezavisne novine