BRISEL, Evropska komisija je dugo oklijevala, ali je, ipak, odobrila planove Austrije za sanaciju Hypo Alpe Adria banke, koju su ugrozili brojni skandali.
Nacionalizovana banka i dalje je u dubokim poteškoćama zbog čega zvanični Brisel još sumnja u pozitivan ishod spasonosnog plana za austrijsku banku, koja je jedna od vodećih na tržištu BiH. Najveći problem banke, koja je imala ambicije da postane glavna u regiji od Alpa do Jadrana, i dalje su – nepouzdani krediti, prenose agencije.
Novi predsjednik Uprave Hypo banke Gotvald Kranebiter morao je da prizna da je bilans banke opterećen s najmanje milijardu evra vrijednim rizičnim kreditima. Iako za analitičare nema dvojbe da je banka izvorno sama kriva za olako posuđivanje novca i sumnjive investicije, u Upravi banke ističu da su i zbog krize koja je pogodila jugoistok Evrope u prvom polugodištu morali da obustave naplatu kredita u iznosu od oko 600 miliona evra.
U Briselu su svjesni da je šesta po veličini banka u Austriji i dalje uveliko upućena na pomoć države kako bi nastavila s poslovanjem. Evropska komisija prigovara austrijskim vlastima što je Hypo zapravo već druga banka koju je preuzela država. Prije banke iz Klagenfurta Austrija je nacionalizovala posrnulu zadružnu štedionicu Kommunalkredit Austria. Spasavajući Hypo banku Austrija je preuzela vlasništvo, ali i dugove. To je značilo da je Vlada u Beču u Hypo banku već uložila 100 miliona evra državnih garancija i 550 miliona evra u svrhu rekapitalizacije banke. Cilj vlasti je saniranje banke kako bi je ponovo privatizovali.
Predsjednik Uprave Hypo banke je siguran da je može odvesti na zelenu granu.
“Banka raspolaže komotnom zalihom u likvidnošću i naša platežna sposobnost je zagarantovana”, tvrdi Kranebiter.
Komentariši